| Mony a întrebat:

Sall ce se invata la uman engleza mai mult? sau in ce consta? CE facultate pot alege dupa absolvirea liceului?big grin
Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| AndutzaAndu a răspuns:

La "marele" profil uman la bilingv engleză sunt vreo 6 ore de engleză pe săptămână (1. engleză simplă laughing; 2.civilizaţia şi cultura Angliei; 3. engleză opţională, aşa e la mine cel puţin), apoi este româna, apoi franceza sau germana, depinde care e a 2-a limbă modernă pe care ai studiat-o în generală.
Este facultatea de Limbi moderne apilcate sau facultatea de litere happy. Dar în primul rând trebuie să iei bacalaureatulwinking.

2 răspunsuri:
| Peto a răspuns:

Engleza, romana si a doua limba germana/franceza. Cel putin asa este la mine!
;*

| BogdanU a răspuns:

"Stiinte Sociale" intra la uman de asemenea, din cate stiu eu. Dupa ce termini liceul, poti sa aplici la facultatea de sociologie, psihologie, filosofie, economie etc. Eu totusi iti sugerez sa mergi la un profil real daca ti-a placut matematica in clasele 5-8. Nu de alta, dar in opinia mea ceea ce faci la filologie poti sa faci tu singura acasa in timpul liber fara un cadru didactic. Cu matematica, fizica, chimia, informatica nu-i chiar asa.Succes! happy