| AdinaMihaela00 a întrebat:

Stie cineva daca pot sa iti bagi somaj(dupa absolvirea liceului) chiar daca vrei sa dai la facultate?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dreptul să soliciţi/primeşti Ajutor de şomaj dacă urmezi cursurile unei facultăţi!

Acum, la finalizarea cursurilor liceale, în termen de 60 de zile, te poţi duce la A.J.O.F.M. şi să depui dosarul pentru a fi luată în evidenţă!
Apoi, la alte 60 de zile, trebuie să depui dosarul pentru şomaj.
Iar şomajul se primeşte după alte 1-2 luni...

Deci, dacă vei fi admisă la facultate, NU mai ai dreptul să depui al 2-lea dosar şi NU vei primi şomaj deloc!
După ce vei absolvi facultatea vei putea solicita şomaj.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai intrat la facultate nu mai poti lua somaj, chiar daca ai fost luata in evidenta.
Somajul se primeste doar dupa 60 de zile de la luarea in evidenta si doar daca nu lucrezi sau nu urmezi studii superioare sau postliceale.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate.250 ron timp de 6 luni.Sau pana incepi facultatea.Cu conditia sa depui dosarul la somaj in cel mult 2 luni de la absolvirea liceului. ABSOLVIRE. Fara corijente.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,poţi.E chiar indicat, în caz că nu iei la facultate.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Din pacate daca dai la facultate, nu o sa mai poti primi somaj.

| Brieezer a răspuns:

Eu anul trecut am bagat si am luat doar 2-3 luni bani, pana la inceperea facultatii. Poti suna la agentia de somaj din raza ta si poti afla mai multe detalii.