| csgogamer a întrebat:

Am o mare problema
Deci in urma cu 2 saptamani(Joi) am hotarat toti colegi sa plecam/chiulim de la ora de Geogra si Engleza (ultimele 2 ore )
Acum o saptmana (Marti) am plecat din nou dar de data asta de la ultimele 3 ore Engleza Franceza si Chimie
Astazi a venit dirigu sa ne puna sa dam declaratie cum ca am plecat de la ultimele 2 ore si motivul
Ne-a amentitat cu advertismente si in cel mai rau caz scaderea notei la purtare
Acum va intreb are voie sa faca asta?
Adica sa iti scada nota la purtare?
Raspundeti astazi va rog

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În aceste ore, în care chiuliți, ce materii vi se predau?
Foarte bine a făcut dirigul.
La noi nu există, dar în statele Americii de Nord există un cazier al elevilor, începînd cu clasa I-a chiar. Și, în consecință, fiecare elev are de ce se teme, dacă se va trezi cu tinicheaua de coadă atunci cînd termină școala.
Poate se va introduce cît de curînd și la noi și atunci să vedem dacă vă va mai conveni atît de lejer să chiuliți de la școală.
Pentru voi școala nu este o instituție la care se învață carte ci doar un fel de club de socializare, al acelor tineri ( adolescenți) care dintr-o „greșeală de eroare" se mai numesc și elevi.
Dar „ Vae victis " a spus galul Brennus.

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca are voie. Te crezi intangibil?

| csgogamer explică (pentru Salontanul):

Pai eu am doar 6 absente deci nu se pune? laughing))

| Salontanul a răspuns (pentru csgogamer):

Daca absentele sunt nemotivate, nu conteaza. Doar pentru invatamantul secundar se specifica faptul ca sub 10/semestru nu se scade nota. Cum, probabil, esti in invatamantul preuniversitar, asta e!

| csgogamer explică (pentru Salontanul):

Sunt la liceu clasa a 9 a

| Salontanul a răspuns (pentru csgogamer):

Deci, invatamant preuniversitar. Asa ca. asta e!

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca are dreptul sa scada nota la purtare pentru fuga de la scoala. daca ai avea scutire medicala, nu s-ar lega de tine, dar pentru absente nemotivate sau fuga de la ore, poate scade nota la purtare la toata clasa, este perfect legal si corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti scade nimic, stai linistit. Nu se scade media pentru 6 absente, asta e limita pentru bursa de merit.

| Chiparu_Marian_1974 a răspuns:

Da fratelo poate. Deoarece ai *chiulit* de la scoala.

| csgogamer explică (pentru Chiparu_Marian_1974):

Faza e ca am pleacat toti (aproape toti uni nu au venit ziua aia )
Deci ne-o scade la toti?