| muresangeorge a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si trebuie sa ma gandesc la ce scoala sa merg si la ce profil...imi puteti da cateva sugestii, profile la care sa merg? Nu sunt bun la mate si chimie..in rest ma descurc.big grin Fundaa!

3 răspunsuri:
| mijlsach a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la stiinte ale naturii; e cel mai complex profil (are de toate materiile si te poti duce la cam orice facultate daca inveti)...iar matematica e relativ usoara daca inveti teoria si mai faci cand te plictisesti minim 10 ex pe zi. Daca te duci la filo sau sociale ai posibilitatea sa te specializezi pe un domeniu si sa ramai descoperit pe celelalte si e destul de aiurea ca atunci cand vei fi mai mare va trebui sa alegi o facultate si din pacate alegerile de multe ori difera de cele facute la sfarsitul clasei a 8-a.Asta e ceea ce am facut si eu, si inca nu regret! Bafta!big grin

| mijlsach a răspuns (pentru mijlsach):

Inca un "apendice" la ceea ce am spus mai mult:

nu te teme din cauza chimiei, nu-ti fa probleme atata timp cat dai bacul la biologie.Dar totusi vei da teza(doar daca nu dai la fizicastraight face )...e imposibil sa nu treci la chimie, deci din privinta chimiei nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme ctata timp cat inveti la bioligie si te descurci la restul.

| Fane2002 a răspuns:

Daca nu esti bun la mate si la chimie ai putea sa mergi la Filologie(se bazeaza pe limbi straine), Stiinte Socioumane(se bazeaza cam pe intretinerea lucrurilor), sau poti incerca la Stiinte ale Naturii(doar ca acolo, din cate stiu eu, iti trebuie si putina chimie).