| anonim_4396 a întrebat:

Am absolvit anul trecut liceul la profil uman, clasa filologie si implicit BAC-ul promovat. In Iulie vreau sa dau la ASE si am 2 variante: Cibernetica si Finante. Sunt bune ca facultati? Am ce sa fac dupa ce termin facultate si master? E de viitor? Se merita cheltuiala si efortul pentru a face un compromis? Astept si alte sfaturi/pareri. Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Normal ca ai, de la ASE e mereu nevoie de persoane intrucat contabilii sunt necesari peste tot.
Nu stiu ce sa-ti zic intre cele 2, intereseaza-te mai mult in ce constau si alege-o pe aia care ti-ar placea mai mult, pana la urma e un job pe care va trebui sa-l faci 30+ ani, deci trebuie sa-ti si placa.

1 răspuns:
| GeorgyGeoClau a răspuns:

Buna, in clasament Cibernetica este cea mai buna dar si cea mai grea facultate, vei manca info pe paine. Dar si meseria de IT-ist si programatori e destul de cautata si bine platita. Totul tine aici de psihologie. Daca ai anumite visuri, dorinte, daca esti sigur de ce vrei sa faci tu in viitor, daca esti capabil sa faci fata celor 3 ani de facultate si inca 2 de master pe domeniul Ciberneticii, daca iti plac calculatoarele si tehnologia iar visul tau este sa lucrezi in acest domeniu, eu zic ca nu vei avea probleme. La fel se poate spune si despre Finante. Nicio facultate nu e grea daca iti doresti cu ardoare sa inveti.