| andrewkkk323 a întrebat:

Salut, am dat proba de evaluare nationala acum cateva zile si nu prea am stiut.
Sunt sigur ca voi avea o nota foarte mica, chiar sub 5 la ambele materii, asa ca visele mele de a intra intr-un liceu decent au fost spulberate.
Frica mea este ca voi intra la un liceu cu colegi care nu sunt prea buni (rromi stereotipi.)
Nu stiu ce sa fac, sa ma duc la un liceu prost, chiar daca nu prea voi avea sansa sa iau bacul sau sa fac o profesionala, ce ziceti?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai așa note mici, asta nu înseamnă că nu poți fi un om valoros, înseamnă doar că nu îți place toceala, învățatul pe de rost.
Dacă este așa, nu are rost să mai faci ani mulți de liceu, în care să te chinui să tocești.
După liceu, nu știi să faci nimic, ești muncitor necalificat.
Dacă faci trei ani de profesională, ești deja în pâine, ai banii tăi.
La mine în oraș găsesc foarte greu un instalator să îmi repare ceva în baie, iar când reușesc să găsesc pe cineva, trebuie să îi plătesc transportul până la mine. El strânge bine o șaibă la baza unui robinet ca să nu curgă apa pe jos iar eu sunt nevoit să îi dau cât îmi cere, că dacă nu, nu mai vine altă dată.
Asta este o anecdotă, dar așa se zice, că în USA, nu este nevoie să fii miliardar ca să fii considerat o partidă bună la însurătoare, că dacă află mama soacră că ești plumber-instalator sanitar, mama îți dă fata imediat, că știe că nu va muri de foame, căci sunt foarte căutați ca meseriași.
Dar sunt nenumărate meserii în România care nu mai au meseriași, care te pot ajuta să duci o viață decentă.

| NLS a răspuns:

Din ce localitate-oraș ești?
Depinde foarte mult de ambiția ta.
Indiferent ce vei alege, dacă pui mana și înveți mai departe, poți ajunge împlinit și cu bani să-ți ajungă în buzunar.
E mare nevoie de depanatori buni de electronice, mecanici auto care chiar știu meserie, sau de exemplu în zona mea se cauta "specialisti" pentru CNC uri.
Daca ești bun, cu astfel de meserii îți poți deschide un atelier, service, sau în cazul CNC istilor, te poți angaja la o multinațională care plătește peste medie.
Se cauta și sudori, dar pentru majoritatea e o meserie mai anevoioasa.

Nu e vorba ca alegi acum un liceu slab.
Ai și avantaje astfel: ai șansa să fii primul în clasa.
(Tot astfel posibil sa ai ne-șansa să ajungi bătut de colegii de culoare pentru ca ai refuzat sa le dai tema, dar asta nu e un motiv sa nu ți-o faci. laughing )

Contează cum treci prin viitoarea școală în care vei intra, ce vei asimila și cu ce vei rămâne.
Altfel, (ca tot e la moda acumhappy poți face 3 facultăți dacă la final te angajezi pe taxi.

| Benyamin173 a răspuns:

Sincer eu zic sa faci ce crezi tu, si eu mai am un an de școală si dau sie u evaluarea națională si cred ca o sa iau si eu 5 6 maxim la ambele materii daca nu chiar sub 5 si as vrea sa ma duc ori la o profesională ori la o scoala de arte mai slaba si sa fac vreo 2 3 clase si pe urma sa fac lectii de fotograf, in viata nu au nevoie de 1000 de clase ca sa faci ceva in viata,fa ce iti place, poti sa faci si un liceu ca sa devii bucătar sau ce iti mai place, multi se feresc de profesionale din cauza asta avem putini bucătari, croitorese, barmani, etc

| Delitra666 a răspuns:

Ai putea face o profesionala și după ce termini te-ai putea duce în altă țară și sa îți cauți de lucru. Ai fi mai bine plătit acolo decât în România. Te poți face un bucătar sau ceva ce îți place ție.