| Camper123 a întrebat:

Daca eu nu i-au la evaluarea nationala nota 5 la ambele materii si nu pot intra la liceul dorit si o sa intru la un liceu de arte si meserii eu pot sa ma transfer in clasa a 10-a la liceul dorit? Rog seriozitate! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

| Camper123 explică (pentru bursuc001):

Deci pot intra la acel liceu cu o medie ma mica decat 5?

| Camper123 explică (pentru bursuc001):

Avand in vedere ca in 2013 s-a intrat chiar cu medii de 3 si 4!

| bursuc001 a răspuns (pentru Camper123):

DA, anul acesta se poate!

Doar începând cu Evaluarea Naţională din 2015 este necesar să ai MINIM 5 la probele de la Matematică & Română happy

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu cred!
În viitor se tinde ca aceste așa-zise „licee de arte și meserii" să devină practic școli profesionale, care nu vor avea statut de liceu (teoretic).
După absolvirea acestei școli profesionale vei putea urma un liceu teoretic.
Probabil că în următorii 3 - 4 se va reveni la liceele serale sau cele cu cursuri fără - frecvență.

| neutrino a răspuns:

Nu, nu ai cum, la liceele bune trebuie sa stii si ceva carte.

| Scorpiel a răspuns:

I-au? Nu sunt sanse!

| ovidiu13b a răspuns:

Degeaba te transferi tu la liceu mai bun daca nu tii pasul.