| StrongHeart a întrebat:

Cine a distrus canalul Nordstream 2 ce importa gaz din Rusia catre Germania?
Toate sursele indica catre armata ucraineana.
Atunci de ce ii mai sustinem financiar si militar? Cand zic noi ma refer la Europa si Statele Unite.

Răspuns Câştigător
| anonimulll12345 a răspuns:

Raspunsurile de aici ma sperie. Oamenii chiar vor o escaladare de proportii. Si pentru ce?
Ratiunea a disparut, suntem in perioada de dinainte furtunii

| StrongHeart explică (pentru anonimulll12345):

Sunt nebuni la cap toti
Tu crezi ca nazismul si comunismul au disparut peste noapte?
Sunt doar 80 de ani de la al doilea razboi mondial.
Oamenii nu mai au incredere in nimic si sunt gata sa urmeze pe oricine spune ca va face ordine.
Asta se va intampla mereu, pentru ca asa functioneaza guvernarea. Sunt sclavi toti la diavol, daca ma intrebi pe mine si nici macar nu am mare legatura cu religia, dar e clar ca se vrea un control al monopolului.

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

Singura "furtuna" reala e valul de analfabeti functional, care pun botul la propaganda rusa.

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa nu vina Rusia pentru toate Europa de aia...

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Adica de frica. Si eu am frica asta ca ne vom intoarce la comunism, dar te intreb si eu, este oare o frica justificata sau nu? Daca ne uitam la istorie, Rusia are idealuri imperialiste fara indoiala, dar asta inseamna ca inamicii Rusiei, adica Ucraina, nu are deloc sange pe maini? Cum stim care e adevarul de fapt, cand suntem bombardati zilnic cu propaganda fie vestica, fie estica?

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Https://www.youtube.com/watch?v=RFjAqth-EQk
Documentarul urmareste sa gaseasca vinovatii, toate problem duc catre armata Ucrainei. Deci sustinem niste oameni pasnici care au fost invadati fara motiv sau niste teroristi?

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Ucraina ca iti place sau nu e scutul Europei impotriva Rusiei.
Ia sa nu mai dea bani UE si SUA catre Ucraina o sa iti placa sa ai granita directa cu rusii? Mie deloc.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Asta nu justifica crimele grupurilor extremiste neo-naziste.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Aoleu... cand ai scris neo-nazist e clar cu ce fel de propaganda esti tu aici...

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Da, e clar ca vezi unidimensional treaba asta cu razboiul pentru ca asa e antrenat creierul tau de catre mass-media.
Nu sunt nici rusofil si nici pe Rusia, nici pe U.S. nu-i vad ca pe niste sfinti, deci nu am treaba, eu vorbesc obiectiv, dar in ziua de azi e cam cenzurata libera exprimare de catre opinia majoritara.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Te credeam daca nu veneai cu "neo-nazistii".
Asta e clar nascocirea propagandei rusesti.
Ti-a scapat desi ai incercat sa ai un discurs echilibrat si teoretic neutru, asa ca in discutia cu mine nu mai ai deloc credibilitate.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Ce sa imi scape? Nu consider Rusia nevinovata, dar nici pe Ucraina. Daca nu crezi ca doar in Romania sunt extremisti, te invit la o analiza mai amanuntita. Toata Europa are inclinatii extremiste, atat de dreapta cat si de stanga si iti pot prezenta dovezi.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Apelativul 'neo-nazist'.
O inventie a propagandei ruse.
O folosesti inseamna ca adopti clar propaganda rusa

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Cum exista neo-comunisti exista si neo-nazisti, sa negi asta, e pueril, pur si simplu naiv.
Toti vor sa rescrie istoria. Fie ca vorbim de dreapta radicala prin conservatorismul dus la extrem de Trump, Putin, fie ca vorbim de o democratie mimata, falsa, plina de minciuni precum cea a lui Obama, Biden, Clinton, Podesta si alti lupi in straie de miei.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Apropo, partidele politice doar mimeaza democratia, de fapt Vaticanul si alte grupari au mai mult control decat orice institutie a statului.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Daca este adevarat ce spui tu, eu sunt gata sa las armele jos, dar daca adevarul se afla la mijloc, cum se intampla intodeauna, inseamna ca s-ar putea ca acei oameni pe care ii ajutam pentru ca ne punem in locul lor(fac asta zi de zi, ma intreb ce inseamna sa fii in razboi, sa fii atacat, etc si mi se pare absolut de groaza) sa nu fie in interesul populatiei.
Daca eu sustin un razboi, vreau sa stiu ca e vorba de aparare, nu de niste nenorociti care provoaca genocid prin faptele lor duse la extrema.

| relian a răspuns:

Nu trebuie si ei sa traiasca laughing, e prost cine le da, nu cine primeste.
Europa cred ca face asta dintr-un singur motiv, sa mai bage cei care conduc, ceva bani in buzunare.
Spun ca gata trimitem ajutor la Ukraina, le trimite ceva, mai baga si ei inca pe atit in buzunare, toata lumea happy laughing
Cam despre asta este vorba, unde ies ceva bani, de unde se pot trage ceva bani, se baga UE nu ca le pasa de aia ori de proprii cetateni, le pasa doar de conturile lor.

| Holiday a răspuns:

Nordstream nu e canal. Daca nici atat nu stii, dar iti dai cu parerea despre cine a facut-o, e clara treaba.
Dar oricum, in principiu Rusia a facut-o, ca sa sperie Europa. In timp ce se intamplau astea, trollii imbecili ai rusilor, inclusiv pe Youtube, promovau ideea tampita ca fara gazul rusesc o sa inghete Europa. Daca o faceau altii, nu lasau o conducta neatinsa din cele trei ale NS1 si NS2. De altfel, jegul rusesc, s-a oferit ulterior sa deschida conducta ramasa si sa livreze gaz. Din fericire, europenii le-au dat-o peste bot. A fost doar un calcul gresit al rusilor. Au incercat sa creeze panica, dar si-au dat singuri cu tesla in oua.
Referitor la asa zisul neo-nazism din Ucraina, e o poveste pentru analfabetii functional. La alegerile din Ucraina, singurul partid cu tenta neo-nazista de acolo a obtinut sub 2% din voturi, in timp ce in Romania, partide de genul asta, adica AUR, a obtinut 9%, iar in Franta, partidul lui Le Penn, 20 si ceva la suta. Si sunt doar doua exemple. Sunt multe tari europene unde mizerii de partide de tipul asta au obtinut procente de 2 cifre la ultimele alegeri. Deci, despre ce vorbim?!
In ce priveste banii cu care sprijinim Ucraina, de fapt sunt o investitie. Orice euro dat acum, scuteste 10 euro cheltuiti mai tarziu pentru securitate, daca mizeria rusa ar fi lasata sa invinga in Ucraina. Discutia e ca ar trebui ca tarile europene, si in general lumea civilizata, sa sporeasca ajutorul militar, logistic si umanitar acordat Ucrainei, nicidecum sa-l opreasca. Apropo, poti dona si tu, pe persoana fizica, pentru Ucraina.

| Holiday a răspuns:

Un lucru e clar: indiferent cine a facut-o, e foarte bine ca s-a facut.

| StrongHeart explică (pentru Holiday):

Esti tampit la cap

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu bre, tampiti la cap sunt cei care se lasa prostiti de propaganda ruseasca. Rusia a fost un jeg toata istoria ei. Au cazut direct din Evul Mediu in bolsevism, iar acum in nazismo-putinismul asta infect. Oricum, a doua etapa a decolonizarii Imperiului Rus e in desfasurare. Sunt toate conditiile necesare, exact ca la sfarsitul anilor `80, cand s-a dus dracului mizeria de URSS. Iar Federatia Rusa, e pistol cu apa, fata de ce a fost URSS.
Oricum, astia ca tine ar gasi justificari Rusiei si daca ar ataca Romania. Ca na, vin s-o apere pe Sosoaca de aia care o fac vaca grasa si imbecila.hee hee

| J0B0MAT a răspuns:

Ucraina e în război cu Rusia, fiind atacată de cea din urmă fără motiv, exceptând setea de putere și expansiune a Rusiei de sute de ani. Ucraina are tot dreptul să distrugă orice bun al Rusiei care o poate avantaja în război. Spre deosebire de ruși, ucrainenii nu țintesc civili, locuințe, spitale, școli, nu violează, nu răpesc copii etc.
Din cauza războiului declanșat de ruși, cad și în țările alăturate bucăți de drone, bombe care au rănit și omorât locuitori ai acelor țări, distrus case.Să nu mai vorbim de pericolul nuclear, care dacă s-ar întâmpla, indiferent ar cui ar fi greșeala, vina ar purta-o tot Rusia, pentru că dacă ea nu ar fi atacat, nimic din toate astea nu s-ar fi întâmplat.

| StrongHeart explică (pentru J0B0MAT):

Cine a distrus podul din Crimea, tot Rusia? Cine a distrus Nordstream2? Priveste dovezile si judeca obiectiv. Daca e Rusia, asa sa fie. Daca e Ucraina, atunci schimba-ti parerea, nu urma o parere doar pentru ca e aprobata de majoritate.
Zici de drone, ai idee cate drone trimit ucrainienii?
Ai idee cate crime de razboi s-au facut in scopul dreptatii, inclusiv de catre Ucraina, U.S, Israel?

| J0B0MAT a răspuns (pentru StrongHeart):

Foarte bine că au distrus ucrainenii, asta spun.Ei sunt țara invadată și au dreptul să se apere.
Tu realizezi că rușii au atacat Ucraina distrugând orașe întregi și omorând, rănind, torturând, violând și răpind sute de mii de oameni? A atacat Ucraina Rusia distrugându-le orașe întregi și omorând cetățenii ruși? Bombardează ucrainenii Moscova și celelalte orașe zi de zi? Compari distrugerea unui pod făcut ilegal pe teritoriul unei țări pe care au invadat-o ilegal și distrugerea unei conducte cu distrugerea unui întreg oraș? Nici nu mai zic de viețile omenești, că astea nu se pot compara cu nimic.Numai psihopații cred altfe.Pe ruși îi mai înțeleg că li se ascunde adevărul și nu pot vedea realitatea, dar pe ceilalți din alte țări nu vă înțeleg. Dude, sunt orașe făcute una cu pământul, și toți oamenii morți.Cum îi puteți găsi scuze Rusiei pentru așa ceva? Dacă ucrainenii ar fi ras orașe din Rusia de pe fața pământului și le-ar fi omorât toți cetățenii, ok, să zicem că ar fi avut Rusia o scuză, dar așa, aveți probleme grave de judecată.

| StrongHeart explică (pentru J0B0MAT):

Tu nu cred ca realizezi ce se intampla. Nu vorbim de distrugerea unui pod, vorbim de distrugerea unui canal esential care importa gaze catre Europa. Daca ucrainienii au facut intr-adevar asta, inseamna un atac terorist impotriva Europei. Cati oameni au suferit in toata Europa in urma deconectarii surselor de energie?
Inca un lucru. Daca Ucraina si aici ma refer la armata, la conducere, la stat, daca intr-adevar isi apara cetatenii cum pretinde Volodimir Zelensky de ce au lasat oameni nevinovati, de ordinul sutelor de mii din regiunile estice(Luhansk, Donetsk, Mariupol) sa nu aiba acces la necesitati de baza.
De ce au deconectat regiuni de proportii mari fara acces la apa? Vorbim de regiuni unde rusii reprezinta in jur de 30% din populatie, nu este un motiv de ingrijorare pentru tara lor natala?
Ai idee cata ura fata de rusi au ucrainienii, nu din pricina razboiului? Ai idee despre faptul ca exista grupuri teroriste in toata Ucraina care ar fi sa arda pe viu oameni doar pentru etnicitatea lor?
Deci nu ii cauta nimeni scuze Rusiei, dar motive de interventie sunt destule. Si asta a si facut. Cine urmareste si alte surse media, ar cunoaste ca zonele de razboi care acum sunt in controlul Federatiei Ruse sunt in proces de reconstruire. Nu am vazut vreo initiativa de reparare sau incercare de negociere din partea Kievului. EI vor razboi, bani cat mai multi pentru amunitie si atat.
Ei sunt teroristii. Daca nu vrei sa te uiti la conflictul cu Rusia, intereseaza-te cum sunt tratate minoritatile, inclusiv romane in Ucraina.
Niciun om normal la cap, cum este Chomsky de exemplu, nu ar sustine o astfel de cauza din moment ce tu ca tara esti implicata in acte teroriste impotriva Europei.
Sa viseze la Nato cum visam noi la Schengen daca astea sunt datele reale din spatele atacurilor.

| J0B0MAT a răspuns (pentru StrongHeart):

Lol, atac terorist la adresa întregii Europe pentru o conductă de gaze? Câți oameni au stat fără gaze? La noi sunt o grămadă de sate, chiar și orașe care nu au gaze, unele nici electricitate.Au îndurat o zi două fără gaze, ce teroare.
Again, consideri asta mai rău decât distrugerea de orașe și omorârea a sute de mii de oameni.Eu nu știu cum aș putea să îți explic cât de greșită e mentalitatea ta, nu am specializările necesare, este de domeniul psihiatriei. Zonele alea sunt în reconstrucție din cauza Rusiei, ele nu aveau nimic până să nu vină ei și btw, zonele alea nu sunt ale Rusiei, sunt teritorii ocupate și nerecunoscute de nicio țară normală, la fel ca și Crimeea.
Dacă Rusia are vreun drept asupra lor pentru că i-au aparținut acum sute de ani, atunci Italia are tot dreptul să cucerească toată Europa pentru că toate țările au aparținut imperiului roman la un moment dat.
UE, America, Japonia, Coreea de sud, Canada dacă susțin Ucraina sunt toți nesănătoși și numai Rusia sănătoasă? Sau poate chiar au ceva dreptate toate țările astea, or ști și ele ceva, or face și ele ceva bine.Citește și ce se scrie de către țările astea și Ucraina, nu doar de către Rusia.Vezi reportaje, documentare cu situația reală de pe front și mergi la un psihiatru.Că problema ta de percepție a războiului în favoarea Rusiei are alte cauze. Sau mergi pe front și vezi acolo exact.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Cati oameni au suferit in toata Europa in urma deconectarii surselor de energie?"

Tu chiar esti dus/a. N-a suferit absolut nimeni. Toate tarile au rezerve de gaze pentru cateva luni, nu consuma direct ce vine pe teava, sau cu vaporul.
Ce e foarte interesant e ca la un an dupa incident, pretul gazului pe bursele europene a ajuns la jumatate, sau mai putin, fata de momentul de dinainte ca NS1 si partial NS2 sa fie distruse. In totala contradictie cu ce preconizau imbecilii de rusi, si ce raspandeau trolli lor si idiotii utili, pe care ii urmaresti tu pe internet, care "preconizau" o explozie a pretului gazelor naturale in Europa.hee hee

"Ai idee despre faptul ca exista grupuri teroriste in toata Ucraina care ar fi sa arda pe viu oameni doar pentru etnicitatea lor?"

Tu chiar suferi de analfabetism functional, daca pui botul la asa ceva. Chiar Zelensky, de exemplu, este ucrainian de etnie evreica si rusofon. Daca ucrainienii ar fi avut probleme cu minoritatile etnice, si/sau cu vorbitorii de rusa, cum dracului ajungea presedinte?!

"Daca nu vrei sa te uiti la conflictul cu Rusia, intereseaza-te cum sunt tratate minoritatile, inclusiv romane in Ucraina."

Sunt tratati asa de rau, ca nici in situatia razboiului nu si-au aratat interesul de a parasi Ucraina si a veni in Romania, unde s-ar fi adaptat usor, fiind vorbitori de limba romana, ci au preferat in marea majoritate a cazurilor, sa ramana sa-si apere tara de atacul orcilor ruse.

"Sa viseze la Nato cum visam noi la Schengen..."

O sa intre si in UE si in NATO. Ce e mai nasol e ca dupa aia, in 10-20 de ani, o sa depaseasca si astia Romania, la cati habauci, ca tine, avem pe aici. Pana la urma, razboiul a avut si o parte buna. A dus, de voie, de nevoie, la curatarea accelerata a coruptiei din Ucraina. Altfel, o lalaiau cum s-a intamplat la noi.

"Cine a distrus podul din Crimea..."

Podul respectiv se afla partial pe teritoriul si apele teritoriale ale Crimeii, adica ale Ucrainei. Este donstruit de invadatorii rusi, si reprezinta un obiectiv militar strategic, care trebuie distrus cat mai repede. Sa speram ca nu va mai exista pana la vara.

"Cine urmareste si alte surse media, ar cunoaste ca zonele de razboi care acum sunt in controlul Federatiei Ruse sunt in proces de reconstruire. "

Sunt pe dracu`. 90% din Rusia e in jeg cumplit, iar tu crezi ca ei se apuca sa reconstruiasca Mariupol, sau Sevastipol...laughing Au vopsit doua blocuri si le arata analfabetilor functional, care ii mai si cred.

"EI vor razboi, bani cat mai multi pentru amunitie si atat."

Singura cale spre pace durabila este infrangerea militara a jegului rusesc in Ucraina. Deci vor exact ce trebuie. Si da, Europa, SUA si toate tarile civilizate trebuie sa le furnizeze Ucrainei arme, logistica si fonduri pentru a realiza asta.

| LordCristobal a răspuns:

Mie nu imi plac nici rusii dar nici ucrainienii dar sincer nu as vrea sa ii avem pe rusi ca vecini ca numai rele ne-au facut in istorie.
Europa si americanii sustin financiar Ucraina deoarece Rusia a agresat Ucraina.

| anonimulll12345 a răspuns:

Nu le raspund pe acelasi ton ca nu merita deranjul. Faza cu razboiul sta asa: Rusii s-au simtit amenintati de extinderea Nato in Ucraina asa ca au lansat o interventie militara sa schimbe guvernul dar cum e zicala: socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" au esuat groaznic, dar odata inceputa nu mai exista cale inapoi, miza fiind prea mare. Nato in schimb a actionat mult mai tactic, pregatit si ordonat dar exista limite la ce pot face fara sa bage grosul armatei. Asa ca ambele tabere sau impotmolit.
Problema e urmatoarea: La fel cum Rusia nu s-a gandit ca Ucrainienii se vor opune in acest hal, nici Nato nu s-a pregatit pentru un conflict de lunga durata, crezand ca Rusia va ceda mai rapid iar resursele pregatite pentru Ucraina sunt cam epuizate pe langa asta economia UE este si asa grav afectata.
Intrebarea ii ce se va intampla in continuare? Daca liderii lumii ar fi rationali ar putea ajunge la un compromis diplomatic si opri acest razboi, Conflictul a inceput datorita lipsei diplomatiei si ratiunii si singura varianta realista de pace este prin diplomatie la masa de negocieri - Opinia mea ii mai devreme sau probabil mai tarziu asa se va opri razboiul prin compromisuri, pe masa ne negocieri nu pe campul de lupta
DAR exista o gramada de fanatici care vor escaladare, prin interventia directa Nato. ce ar transforma conflictul intr-unul nuclear. Si noi cum suntem aproape de ei vom fi afectati poate cel mai mult.
In loc sa detensioneze situatia, lumea "pune paie pe foc"