| anonimus1223 a întrebat:

Am nevoie de raspunsuri la urmatoarele intrebari pentru urmatoare ora de fizica!
1) Cand ploua zapada se topeste incet! De ce?
2) Cand incepe sa ninga temperatura atmosferica creste! De ce?
3) Formele pentru turnarea prefabricatelor metalice se fac mai mari decat piesa ce trebuie obtinuta! De ce?
4) La iesirea din apa ne este intodeauna frig, chiar daca afara este cald! De ce?
5) Pe timpul iernii, in zilele geroase arborii trosnesc puternic! De ce?
6) In timpul iernii, desi rufele ingheata, ele se usuca! De ce?
7) In jurul unei cladiri in constructie se pastreaza temperatura destul de scazuta chiar si in zilele foarte calduroase! Explicati de ce!
8) Caldura zilelor toride de vara o suportam mai usor daca aerul este uscat decat daca acesta este umed! De ce?

14 răspunsuri:
| ゼロの a răspuns:

1) ca sa fie zapada trebuie esa fie cel putin 0, -1 grade celsius, iar daca ploua inseamna ca e putin mai cald deci se topeste.
5) Pentru ca toate obiectele se dilata al caldura si se contracta la frig. In urma transformarilor se produc zgomotele.
7)Pentru ca este mult praf care actioneaza ca si un nor. Impiedica razele soarelui sa incalzeasca pamantul.
La restul nu stiu, scuze big grin

| anonimus1223 explică (pentru ゼロの):

La 7 nu prea merge; mai astept cateva raspunsuri si daca nu gasesc pe altcineva mai bun ai funda

| OoBunnyoO a răspuns:

1. Pentru ca apa este un conductor termic mult mai bun decat aerul, de aceea la atingerea cu apa, zapada se topeste mai repede. Iar atunci cand ploua este peste 0 grade, ceea ce inseamna ca zapada se va topi.
2. Cand ninge, tempreatura atmosferica nu creste, nu are cum sa creasca, deoarece nu ar mai ninge. Poate se simte mai cald, insa este doar o senzatie. Poate are legatura cu zapada care atinge pielea si in contrast cu raceala zapezii, restul corpului se simte mai cald.
3. Pentru a le putea corecta forma in cazul in care ceva arata in neregula. Daca ar fi de aceeasi masura, nu ar mai avea de unde sa taie, daca exista vreo deformare a piesei.
4. Pentru ca apa este un conductor termic foarte bun, dupa cum spuneam mai sus, asa ca in momentul in care iesim din apa, picaturile se evapora si iau din caldura corpului, pentru a se evapora.
5. Copacii au fluide in ei, iar in momentul in care este frig si apa din ei ingheata. Apa este singurul lichid care la temperaturi scazue isi mareste dimensiunea. Asa ca in timp ce apa din copaci isi mareste dimensiunea, copacii raman la fel, deci apa nu prea are loc produce presiune din interior.
6. Se usuca din cauza vantului care face apa sa se evapore, nu din cauza vremii reci.
7. Din cauza prafului, care opreste caldura soarelui sa ajunga la asfalt si sa il incalzeasca.
8. Pentru ca apa este un conductor termic foarte bun, iar in momentul in care inhalam aer umed (cu apa), temperatura se va simti mult mai ridicata, pentru ca inhalam aer mai cald.

| anonimus1223 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc frumos! :*

| maturgrizonat a răspuns:

7) Cladirea in constructie contine apa care se evapora si absoarbe caldura.
(apa din beton, mortar.)
8) Cand aerul este uscat transpiratia se evapora usor si absoarbe caldura corpului. In aer umed evaporarea este mai lenta si deci racirea corpului redusa.

| luiza17 a răspuns:

Anonimus1223 am impresia ca suntem in aceeasi clasa. Din investigatiile mele am aflat ca:
1. temperatura apei de ploaia este mai mare de 0 grade Celsius, deci este mai mare decat temparatura zapezii, intrand in contact cu apa de ploaie, zapada evident se topeste din cauza temperaturii mai ridicate a acesteia(a apei de ploaie);
2. temperatura atmosferica creste atunci cand ninge deoarece picaturile de apa se transforma in zapada prin solidificare, iar solidificarea se face cu cedare de caldura;
5.se cunoaste ca gheata ocupa un volum mai mare decat apa. Seva din arbori la temperaturi scazute ingheata, marindu-se in volum incat poate sa franga tesuturile copacilor, ruptura generand un sunet stringent;
4.atunci cand iesim din apa ne este frig pentru ca evaporarea apei este un proces care se realizeaza prin absorbtie de caldura( adica apa de pe noi se evapora absorbind caldura corpului nostru);
6.rufele inghetate se usuca deoarece apa sublimeaza prin incalzire( duci hainele inghetate de afara in casa unde este cald), adica trece din stare solida direct in vapori(stare gazoasa), fara a mai trece prin starea lichida
Astea sunt intrebarile la care am gasit raspunsuri corecte dupa parerea mea.

| anonimus1223 explică (pentru luiza17):

Draga Luiza, clasa a X-a banuiesc thinking
din ce judet esti tu? laughing) thinking

| luiza17 a răspuns (pentru anonimus1223):

Da, sunt a 10-a si sunt din Dambovita... mi s-a parut destul de ciudat ca am avut nevoie de raspunsurile la intrebarile astea in acelasi timp si m-am gandit ca suntem in aceeasi clasa

| anonimus1223 explică (pentru luiza17):

Dambovita, i-auzi. si cum se numeste liceul tau? laughing))

| luiza17 a răspuns (pentru anonimus1223):

Nicolae Titulescu se numeste. Tu de unde esti?

| anonimus1223 explică (pentru luiza17):

Si eu sunt din Titulescu laughing))) ( CNNT )
ce clasa esti?

| luiza17 a răspuns (pentru anonimus1223):

A 10-a A

| Andreea1403 a răspuns:

La intrebarea 6 sunt sigura de raspuns dar la restul nu prea asa ca iti voi raspunde numai la acea intrebare.
Rufele se usuca deoarece apa sublimeaza, adica trece din stare solida direct in stare gazoasa.

| Andreea1403 a răspuns:

La 7 eu zic ca: cladirea fiind in constructie se foloseste mortarul pentru a lipi caramizile. Mortarul contine apa si apa poate avea si rolul de izolator deci va tine temperatura constanta in cladirea in constructie.
Asta e parearea mea. Mergand pe ideea ca mortarul nu s-a uscat si cladirea nu e vopsita.