| Bogddann a întrebat:

Am o intrebare, am cautat si pe net dar nu am gasit asa ma m-am gandit sa o pun aici sa vad daca gasesc un raspuns bun.
De ce la telefonul fix, cand vorbesti cu cineva, vocea se aude instant? La telefonul mobil, stiu ca are legatura cu satelitii si asa, dar la telefonul fix cum e treaba?

2 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Instrant? Cum adica?

| tpuuser999 a răspuns:

Telefonia mobila nu are nicio legatura cu satelitii (cel putin nu ale noastre). Daca luam in considerare ca telefonia prin fir este veche si bazata pe cupru, nu pe fibra optica (prin urmare mai lenta), nu ar trebui sa fie diferente mari in intarziere. Telefonia mobila ar trebui sa fie chiar mai rapida.