| DarK200300 a întrebat:

Salut, am o întrebare, dacă ma bat inafara școlii mi se pote scadea media la purtare?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu, doar in scoala daca faci vreo prostie iti scade, ce faci in afara scolii nu priveste pe nimeni.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate scadea, daca te sanctioneaza cu o sanctiune disciplinara care atrage si scaderea notei la purtare, incepand cu mustrare scrisa.
Conform ROFUIP, citez:
"ART.138.(1) Beneficiarii primari ai educaţiei trebuie să aibă un comportament civilizat şi o ţinută decentă, atât în unitatea de învăţământ, cât şi în afara ei."
"ART.139.Este interzis elevilor şi tinerilor din sistemul de învăţământ preuniversitar:
n) să provoace, să instige şi să participe la acte de violenţă în unitate şi în afara ei;"
Incalcarea acestor obligatii constituie abateri disciplinare.

| Cami9 a răspuns:

Da daca copilulcu cu care te bati este de la tine din scoala si te paraste.
Dupa parerea mea nu ar trebui sa te bati nicaieri.

| Cami9 a răspuns:

Da daca copilul cu care te bati este de la tine din scoala si te paraste.

| Jffgjncd a răspuns:

Nu.Poti sa o încurca nasol cu poliția dar nu se scade media.