| Szmigal32 a întrebat:

Am o intrebare :
- Dupa bac pot lucra in cadru militar iar apoi dupa ceva timp sa dau la politie/jandarmerie?
Va rog ajutati-ma cu cat mai multe info

Răspuns Câştigător
| armygirl a răspuns:

E destul de greu. Din cauza că transferul în sine e foarte greu.
Se poate să dai la jandarmerie doar după ce se termină perioada contractuală pe are o ai cu cei din armată, de vreo 10 ani.

| Szmigal32 explică (pentru armygirl):

Dar daca dupa bac daca dau direct la politie, cat timp trebuie sa fac facultate / scoala militara ce o fii te rog da-mi cat mai multe info

| armygirl a răspuns (pentru Szmigal32):

La politie nu faci școală militara.
Școală militara se face în armată.
Oricum, pentru a intra în poliție poți sa urmezi cursurile școlilor de agenți de politie (câteva luni) dau Academia de Poliție (3 ani, dacă nu mă înșel) de la care ieși ofițer de politie.
Pentru jandarmerie, la fel. Ori Academia de Poliție, ori școlile de subofițeri.