| Claude1090 a întrebat:

Am o intrebare: Mă pot transfera in semestrul al 2 lea. (is la liceu in clasa a 11a) intr-o clasă la veterinară (eu fiind gen tehnician auto)? Ce trebuie făcut, ce trebuie depus, condiții (mai explicite)? Dau Fundă!

Răspuns Câştigător
| Anonimramantoataviata a răspuns:

Da,poți sa te transferi în semestrul 2 te duci cu un părinte depui cererea aștepți pana o aproba liceul și dai diferențele apoi te anunță dacă le ai luat
Ps. Nu te mai lua după femeia aia ea e aici pe TPU ca sa ne sperie și mi-e mi-a zis ca nu pot sa mă mut în alt liceu și uite m-am mutat.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate in mijolocul anul scolar.
Transferurile se fac numai la inceput de an scolar si numai dupa sustinerea probelor scrise, la materiile de diferenta de profil.
Evident ca se va cer situatia ta scolara, in care media generala nu trebuie sa fie mai mica de 9 si sa ai mediile incheiate la toate obiectele.

| Claude1090 explică (pentru Violleta2022):

Ba se poate. transfera am înțeles!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Claude1090):

Legea spune clar ca: nu se poate transfera decat in cazuri exceptionale, in care te muti cu familia, intr-o alta localitate, in mijlocul anului scolar.
Te muti cumva?

| Claude1090 explică (pentru Violleta2022):

Nu! eu doar vreau să mă transfer la altă clasă in același liceu! Și după cum am inteles se poate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Claude1090):

In cazul asta, sa mearga unul din parinti, ca sa discute cu directorul liceului si conditiile in care se poate face transferul.
Posibil sa fii nevoit doar sa dai examenele de diferenta, asa cum cere legea.

| Claude1090 explică (pentru Violleta2022):

O să văd!

| Claude1090 explică:

Am fost azi cu taică-meu la secretariatu liceului si am luat o cere de transfer care am completato...acum nu mai stiu ce trebuie.

| Anonimramantoataviata a răspuns (pentru Claude1090):

Aștepți pana ti-o aproba consiliul profesorar asta te vor anunta ei dupa vacanta după te duci dai diferențele și dacă le ai luat ai intratîn liceul respectiv