| collapse2001 a întrebat:

sunt clasa a 11a la un liceu pe profilul filologie, acum ca am inceput al 2lea semestru, mai ma pot transfera la un alt liceu? Sau trebuie sa astept sa se incheie si semestrul asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti fie aprobat transferul, dar n-ai nimic de pierdut, asa ca depune cererea de transfer, semnata si de un parinte.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferurile se fac in vacanta dintre semestre sau in vacanta de vara. De la aceasta regula exista si exceptii, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară.
(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Daca te incadrezi intr-una dintre situatiile aratate atunci poti depune cererea de transfer si acum si poate ti-o aproba.

| collapse2001 explică (pentru Ioandelasal):

In mod normal trebuia sa ma transfer in vacanta inter semestriala, dar nu eram hotarat... acum am inceput semestrul 2 si imi pare rau. Vreau sa ma transfer la acelasi profil, distanta dintre licee e de 1km, nu am nicio exceptie, doar ca nu mai imi place liceul la care invat. Oare mai am o sansa?

| collapse2001 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

| NH4OH a răspuns (pentru collapse2001):

Cum am putut eu, asa poti si tu! Nu mai abera atât pe TPU, intreaba direct la secretarul scolii daca te lasa, iar dirigintele iti va da si mai multe indicatii!
Nu înțeleg de ce unele persoane care sunt pe grabă cu o situație SERIOASĂ prefera sa astepte raspunsurile de aici cand ar putea direct sa meargă la sursa sa intrebe, in cazul tau la școală. Nu te doare gura să întrebi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru collapse2001):

Nu cred ca o sa-ti fie aprobat transferul, dar n-ai nimic de pierdut, asa ca depune cererea de transfer, semnata si de un parinte.

| NH4OH a răspuns:

Nu are legătură. Tu ca elev ai dreptul să pleci oricând, însă trebuie să cunoști repercursiunile și să te gândești bine.
Eu mi-am depus cererea de transfer zilele trecute și n-am mai început semestrul 2, adică n-am mai fost la liceu. Grijă cu absenșele, mie mi se motivează pe motiv că m-am mutat în altă țară, însă dacă te muți la un liceu din zonă, vor fi luate în vizor.
Baftă!

| collapse2001 explică (pentru NH4OH):

La tine a fost o situatie mai speciala, eu vreau sa ma transfer la alt liceu ca asa am eu chef... am 2 colegi care s au tranferat in vacanta inter semestriala si as vrea sa ma duc si eu

| NH4OH a răspuns (pentru collapse2001):

Nu știu de ce cel mai bun răspuns a fost ăla că nu poti. Repet, eu acum cateva zile m-am dus cu tatal(pentru ca ai nevoie de parinti) sa depun cererea de transfer. Si AM PUTUT. laughing Daca ai tai te sustin cu transferul, te poti transfera la un alt liceu. Nu esti obligat sa iti spui realul motiv, poti sa le spui ce te muti cu maica ta in Egipt, nu ii interesează decat sa vii cu un adult la scoala si sa spuna acelasi lucru. Atat.
De abia a inceput semestrul, e aberant sa nu te lase.