| MisterKat a întrebat:

Am o intrebare: pot sa-mi vad teza/examenul (ce am scris la limba romana) la Bacalaureat? Sunt nemultumit de notele obtinute atat la prima comisie de notare cat si la contestatie si consider ca am facut mai mult de 6.35 (nota pe care am primit-o la prima comisie) si 6.55 (nota pe care am obtinut-o la a doua comisie-la contestatie). La examen, in spatele meu era un tip care nu stia ce e basmul si i-a cerut unei tipe sa-i faca subiectul al III-lea, ala a obtinut 6.40 si dupa contesatie 7.20. Eu stiam foarte bine subiectul al III-lea si primele 2 subiecte le-am facut foarte bine. Nu stiu ce am gresit si de aceea doresc sa-mi vad lucrarea. Eu am scris 8 pagini, e posibil sa-mi fi pierdut celelalte pagini?! Chiar nu stiu ce am gresit de am luat nota asta. M-am uitat la liceele mai slabe de la mine din oras si unii de la Auto au luat note de 8 la romana si aveau la competente lingvistice - utilizator mediu sau avansat. E ceva ciudat la mijloc. Eu am cautat pe Internet si am gasit doar: http://forum.portal.edu.ro/....../index.php

Astept raspunsurile voastre! Va multumesc!

4 răspunsuri:
| MisterKat explică:

@andre999: Am scris 8 pagini in total la examen, la subiectul al III-lea am scris cam 4 pagini (dar eu am si un scris mai mare, iar profii daca au facut psihologie si pedagogie stiu ca tipurile de scris difera de la om la om, nu poate fi totul exact.
@bbdotgirl: Nu am ce sa vorbesc cu profu' meu de romana, nu mi-a placut deloc de el deoarece e prea infatuat/increzut si urasc oamenii care se cred prea increzuti, chiar daca el este doctor in limba romana asta-i nu-i un motiv sa vorbesc cu el. La simulare la romana am luat 7 si am avut un roman... iar acum la bac sa iau nota asa de mica la romana.Nu stiu ce sa fac. daca nu ma lasa sa-mi vad lucrarea eu ii dau in judecata si sper sa ma lase sa-mi fac o copie xerox dupa ea si o sa postez tot ce am lucrat pe Internet, nu cred ca ce am scris eu a fost de 6. 35. Am scris 8 pagini, m-am incadrat in cerinte, in plus subiectul I a fost mai usor decat in alti ani si nu sunt multumit de nota. Eu cu nota asta raman toata viata si imi trage in jos media. Nici la Sociologie nu sunt multumit, trebuia sa iau minimum 9. 40 nu 8. 95... Hmm. Daca mai sunteti in situatia mea, va rog sa-mi dati un mesaj/sau daca ati aflat ceva in legatura cu acest subiect. Multumesc!

O zi buna!

| andre999 a răspuns:

Sper ca nu ai scris 8 pagini doar la Subiectul 3 tinand cont ca trebuia doar maxim 2, daca ai scris mai mult este posibil sa te depuncteze pentru asta. Mai multe nu prea mai ai ce face iar lucrarea de vazut nu o sa o vezi. Nu te ingrijora daca te duci la o facultate la care se da admitere nu are de ce sa te intereseze nota la bac.Bravo ca ai trecut. Succes.

| bbdotgirl a răspuns:

Pt. depasirea nr. de pagini nu se scad 3-4 puncte, for God sake! Cateva sutimi, acolo, dar nu puncte intregi. Cine stie, poate chiar ti-au pierdut paginile. Cu toate ca in mod normal tu trebuia sa le numerotezi dupa modelul 1/8, 2/8... 8/8. Nu cred ca mai poti face ceva dupa contestatie. Mai bine ai vorbi cu profesorul tau de romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://bacalaureat.edu.ro