| elcosmin a întrebat:

Am o intrebare putin mai psihologica. Am intrat clasa a 12-a si am bacul anul acesta. Dar am si scoala de soferi pe cap, care imi incarca psihicul destul de mult. Problema e: profa mea de romana, cand ma asculta, chiar daca stiu, chiar daca nu, face ea cumva sa-mi dea nota mica. Stiu din anii trecuti ca ma aburea cu intrebari pe care nu le stia sa le raspunda nimeni. Si am genul de parinti care pun foarte mult accent pe note, care nu inseamna mai nimic. Ce sfaturi imi dati sa trec cu bine si prin scoala de soferi, si prin clasa a 12-a fara sa ma incarc negativ? Si nu vreau sa-mi spuneti "Învață!" pentru ca oricum invat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Tocmai ce am terminat si eu clasa a 12a si am luat si permisul in acest an. Asta cu permisul e ceva optional, o faci pentru ca iti doresti, pentru ca iti place. Daca nu simti ca ai nevoie de carnet in acest moment, poti sa lasi scoala de soferi pentru vara urmatoare, cunosc multa lume care a vrut sa scape de examene si scoala si abia apoi sa se concentreze pe astfel de lucruri. Eu am dat imediat dupa ce am implinit 18 ani pentru ca mi-am dorit asta extrem de mult si am avut ambitia necesara. Daca tu crezi ca e o povara, mai bine spui pas pentru un timp, nu are rost sa te complici. Dar iti spun sigur, se poate sa faci scoala si scoala de soferi simultan? Trebuie sa te relaxezi putin si sa vezi lucrurile dintr-o alta perspectiva, mai putin incordata. Lucrurile astea sunt firesti, dar sunt niste etape prin care trebuie sa treci pentru a te maturiza. Clasa a12a si bac-ul nu sunt chiar asa grele precum par. Iti recomand sa iti faci un program pe zile si ore, mai ales daca te apuci si de scoala de soferi. In privinta notelor eu iti recomand o discutie cu parintii, trebuie sa le expui prioritatile tale, interesele, dorintele. Si ai mei aveau treaba asta cu note mari, dar au realizat intr-un final inutilitatea lor. Expluca-le ca tu trebuie sa te concentrezi pe bac, pe admitere, pe viitor, iar notele puse de acea profesoara nu reflecta cunostintele tale. Eu zic sa te bucuri de ultimul an de liceu, e frumos si o sa iti fie dor. Lucrurile se vor aranja de la sine cu timpul. Nimic nu e greu daca ai ambitie si curaj. Mult succes la bac si la examenul auto!

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Poti sa faci scoala de soferi, dar apuca-te cat mai devreme ca perioada mai-iunie sa o ai libera si sa te concentrezi pe ce e mai important.
Nu ii asculta pe parintii tai, apuca-te de pregatire pentru materiile de bac si totul o sa fie oke

| DanielDanny a răspuns:

Așa am avut un profesor de matematică, mă ținea numai în note mici chiar și sub 4, dar până la urmă m-a lăsat să trec clasa pentru că am demonstrat că mă strădui chiar daca eram praf! Și nu am fost dezamăgit am luat bacul la mate din prima, cu nota la limita, poate meritam mai mult dar mi-a fost frica sa mai fac contestație... Trebuie sa tii de treabă și lasă negativismele, nu este greu la scoala de șoferi, citești odată cartea și dacă faci vreo 10 teste auto online pe zi sigur o să reușești!