| RAY a întrebat:

Dupa ce am citit o intrebare imi dau seama ca scoala e doar un instrument de educatie a papagalilor.nu se pune accent pe curiozitatea acelui copil care a doua zi va uita totul ce a invatat si se pune accent pe toceala, intrebarea e ramane cineva cu ceva dupa 12 ani de liceu, amintesc faptul ca doar 25 la suta au reusit la bac uni nu au dat, uni au luat nota 1

http://www.tpu.ro/......t-dar-tot/

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Asta se intampla in Romania.

Sistemele educationale in general difera de la tara la tara...si sunt unele tari, in special cele nordice care pun accent pe curiozitatea si inteligenta nativa a copilului isi ajusteaza programa de invatamant in functie de capacitatea acestuia.

Si in primul rand scoala nu e doar un instrument de educare...e o lampa de lansare.

E o conceptie gresita la romani cum ca te opresti din invatat dupa ce ai terminat 12 clase sau dupa ce ai terminat o facultate....gresit,de opresti din invatat atunci cand mori.
Ah ...ca inveti ceea ce doresti asta e altceva.

Ce e gresit la sistemul educational roman este ca nu se pune deloc accent pe preferintele fiecarui elev in parte...si se invata o gramada de rahaturi de gen : Ed. civica, latina, sau religie. Cum ai zis si tu de altfel.
Educatia civica avea pe vremuri denumirea de cei 7 ani de acasa...dar banuiesc ca e necesara daca parintii de vin mai cretini odata cu fiecare generatie.

Latina...nu pot sa inteleg la ce te ajuta o limba moarta in afara de invocari sataniste.
In loc sa faci latina, nu ar fi mai usor sa faci o limba straina la alegere? Just saying.

Si religie ....aici nici nu mai comentez ca nu are rostul.
In clasa a 6-a invatam evoluia la biologie, la ora de religie imi pune profa, pardon..vaca, 4 ca am zis ca oamenii nu au cazut din cer...

Dar da...ramai cu ceva dupa astia 12 ani daca intr-adevar stii si vrei sa inveti.

25 % au luat bacul pentru ca suntem o tara de prosti...dar cine vrea sa invete, invata si cu sistemul actual.

Nu au picat pe capete pentru ca e sistemul gresit, ci pentru ca i-au durut undeva de examen.

| NOname a răspuns (pentru Apache):

"In clasa a 6-a invatam evoluia la biologie, la ora de religie imi pune profa, pardon..vaca, 4 ca am zis ca oamenii nu au cazut din cer..."

...şi de râs, şi de plâns.

Foarte bun răspuns, Apache.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa cum scrii se pare ca nici tie nu ti-a placut scoala! Ce sa-i faci! Asta-i viata!

| Duhovnicul a răspuns:

Invatamantul romanesc e varza, in paragina, caput, finito...
Edcuatia, pe de alta parte, e foarte importanta.
Eu am invatat ca cel mai bine e sa te auto-educi. Sa iti cauti singur informatiile de care ai nevoie, si sa le asimilezi in propriul tau ritm.

| zurick a răspuns:

La mine in clasa:
-Ati inteles copii?
-Da (desi nimeni n-a priceput)
Noroc ca mai sunt cativa care spun''N-am inteles m-ai explicati-ne odata''
Se invata multe lucruri pe de rost, fara ca sa le intelegi si asta e trist.

| JucărieLEGO a răspuns:

Si ce legatura are cu stiinta sau filosofia? Tot la Educatie & Cultura generala se incadreaza postarea ta.

Pana la urma, dupa liceu, majoritatea elevilor urmeaza o facultate(specializare). Nu stiu ce ar face unii cu istoria la Politehnica...sau altii cu matematica la Academia de Politie, deci e firesc sa se mai uite lucruri, nu e neaparat totul numai de la sistem.
Deja e destul ca liceul tot ca o scoala generala e tratat de vreme ce toata lumea mai da Bac la romana, desi nu are sens.

| RAY explică (pentru JucărieLEGO):

Are legatura cu stiinta, biologia, chimia, fizica nu sunt stiinte si matematica e stiinta

| JucărieLEGO a răspuns (pentru RAY):

Si ce treaba are intrebarea ta in sine, care nu tinea de stiinta, ci de educatie!? In fine, a fost mutata.

| schmoll a răspuns:

Salut,cititu,scrisu,si socotitu,happyscoala este conceputa pentru a nu avea acces la educatia spirituala, dupa 15 ani de scoala, voi fi un bun inginer, nu un om, voi avea o gandire egala cu unu de 10 ani referitor la perceptia lumii,ma voi comporta asa cum vor cei de sus,voi cumpara pastile, voi cumpara mancare contamina, voi fi manipulat de tv, si controlat cum vor ei,happyJ.J Rouseau avea dreptate, cea mai buna stare era in preanimism

| JucărieLEGO a răspuns (pentru schmoll):

La cum ai scris... sper ca n-ai diploma de inginer.

| schmoll a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Nu,dar tu sigur esti filologhappysau cel putin academician, ca critici dur, si fara o baza...si la inginerie faci matematica si informatica,ce legatura are? Adica pot scrie oribil cat timp stiu programare,ce legatura are? pe net mai gresesti, scrii repede, nu esti la bac, nu am scris cu k, sau y,happy

| JucărieLEGO a răspuns (pentru schmoll):

Nu, dimpotriva. Pana si programarea aia are niste reguli sintactice, trebuie priceputa si „gramatica" de acolo, iar daca nici limba romana nu merge, insa nu din cauza asta ti-am facut observatii, ci tocmai din cauza ineptiei pe care ai spus-o despre un inginer care gandeste ca unul de 10 ani privind perceptia lumii...

| schmoll a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Un inginer documentandu-se doar din scoala da,are aceeasi perceptie happycunosc cazuri,si ma refer restrans, doar la ce stiu eu, nu la tot globul, nu am particularizat, o seara bunahappy

| JucărieLEGO a răspuns (pentru schmoll):

Oh, da, cunosti probabil destui „ingineri" pe banda rulanta care au terminat la Cucuietii din Deal. Daca nu erau inginerii aia buni totusi, nu mai aveai tu calculator la care sa-mi scrii balivernele astea acum. Cu siguranta aveau o gandire de 10 ani acei ingineri lipsiti de o asa-zisa educatie spirituala, dar care au realizat ceva ce a ramas in istorie(care istorie se scrie dupa ceva deosebit si ea) si au ajutat la progresul real al omenirii.

| HippocrateS a răspuns:

Din punctul meu de vedere, scoala e un instrument de autodezvoltare in mai multe domenii.
Multi invata doar pentru a avea note bune, pentru a lua diplome si alte prostii, ca na trebuie' sa dea bine in ochii tuturor si cum in alt mod daca nu laundandu-se cu note mari.
Multi nu invata de placere ci mai mult obligati si de aici apare toceala ca e tare greu pentru ei sa gandeasca logic.
Pe de alta parte o mare greseala apartine ministerului care ar trebui sa puna in aplicare o lege conform careia numai 4 clase sa fie obligatorii. cei neinteresati vor parasi scoala iar cei foarte interesti vor merge mai departe si asa vom avea noi un sistem educational mai bun.Acum toti prostii cumpara diplome si ce ma enerveaza cel mai mult e ca sunt foarte respectati tocmai pentru ca au acea diploma si pe langa aceasta foarte multi $.

De asta eu respect oamenii saraci dar invatati ci nu toti fraierii cu diplome.