| Alexbb a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu alegerea pe care trebuie sa o fac. Sunt clasa a 8-a (am fost) si trebuie sa aleg un profil. Lucrul care e clar: profil real. Am doua optiuni: mate-info bilingv engleza si stiinte ale naturii. Nu stiu ce vreau sa fac pe viitor: medicina/farmacie/matematica/fizica. Acestea sunt in prim-plan.

Asadar: mate-info bilingv engleza sau stiinte ale naturii? Argumentati daca puteti.

Mersi!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Parerea mea este ca stiintele naturii iti ofera mai multe sanse, mai multe directii in care poti merge cand termini liceul. la mate-info, chiar daca e bilingv sau nu, ce poti face? mate sau informatica. toti fac azi mate-info, o sa fie o tara de informaticieni, care eventual mai si pleaca din tara. info nu este deloc foarte usor in liceu, faci limbaje de programare si nu este deloc foarte usor, si nici foarte amuzant. daca vrei sa dai in alta parte decat mate sau info va trebui sa faci pregatire suplimentara la cel putin inca o materie pentru examenul de admitere la facultate. la stiintele naturii faci mai multe materii cu care poti merge la facultate fara pregatire suplimentara de la zero, adica poti merge la medicina lejet, sau la farmacie, pe la politehnica aproape la orice sectie. informatica faci si la stiintele naturii. in schimb, de la mate-info capeti un fel de atestat de operator-calculator cand termini liceul, deci teoretic ai deja o meserie si fara sa faci o facultate, desi practic nu cred sa-ti foloseasca la mare lucru. daca nu esti ferm convins ca-ti place info la disperare si ca te pricepi si vrei sa faci asta eu as zice sa alegi stiintele naturii, ai mai multe optiuni si poti vedea in liceu eventual catre ce sa te indrepti in functie si de materiile studiate - fiind mai multe, poti alege mai bine. mult succes!

15 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Daca vrei la biling engleza trebuia dat un examen acu 2 saptamani parca. deci renunta la optiunea asta... si eu am renuntat. dar in sem. II voi da diferente si ma voi baga la bilingvsmug

| Alexbb explică (pentru Anda1197):

Am dat examenul si l-am luat aproape cu maxim.

| Anda1197 a răspuns (pentru Alexbb):

Felicitari :*

| Iama a răspuns:

Pai eu zic sa te gandesti foarte bine la ce iti doresti.Ambele profile sunt profile cu care poti face ceva in viata si care te ajuta sa ai o gandire logica.Gandeste-te bine... vrei sa ajuti oamenii sau sa faci toata ziua calcule? Alegerea e a ta ...Nimeni nu poate sa o faca in locul tau :*

| SupraNatural20 a răspuns:

Eu zic sa alegi Bilingv - engleza pentru ca la mate info e foarte greu si engleza iti trebuie e limba oficiala. iti trebuie in strainatate eu zic sa bagi bilingv engleza, acum depinde ce-ti place si tie. BAFTA

| RainOfColors a răspuns (pentru SupraNatural20):

Mate-info bilingv engleza este doar un profil, nu bilingv engleza un profil si mate-info un profilbig grin

| SupraNatural20 a răspuns (pentru RainOfColors):

Wtf rolling on the floor) mate-info e un profil bilingv engleza alt profit cum sa fie acelasi profil rolling on the floor) in ce clasa esti a 8-a documenteaza-te si tu cum sa fie acelasi profit rolling on the floor)

| ColaCola a răspuns (pentru SupraNatural20):

Esti prost! Cum sa fie bilingv engleza un profil?
Mate-info bilingv engleza sau poate fi mate-info intensiv informatica.
referitor la intrebare
Eu trec in clasa a 11a la stiinte ale naturii si e foarte frumos, adica eu imi doresc sa ajung medic si de asta am si facut alegerea asta.La stiinte ale naturii faci cate putin din fiecare obiect in 4 ani, faci si logica si psihologie si filozofie, faci 2 ani de informatica, faci matematica M2, multa biologie si chimie(nu e deloc greu)
Acum depinde si de ce preferinte ai,eu ti-am spus punctul meu de vedere.E frumos si la mate info plus ca ai sa faci multa engleza daca te dai pe bilingv si engleza este foarte foarte utila.
Pune in balanta ceea ce iti doresti, gandeste-te la ce esti foarte foarte bun si alege cu inima ceea ce iti doresti cu adevarat.
Gandeste-te ca la medicina iti trebuie multa pasiune si multa dorinta sa faci asta, trebuie multa dedicatie si NUMAI daca vrei cu adevarat poti reusi, pe langa inteligenta trebuie PASIUNE.
Iti doresc sa iti gasesti calea cea buna si sa faci alegerea potrivita, la tine in inima sta totul

| RainOfColors a răspuns (pentru SupraNatural20):

Mate info biling engleza e un profil la fel ca filologie bilingv engleza. Mai bine te-ai documenta tu inainte sa comentezi.

| SupraNatural20 a răspuns (pentru ColaCola):

Proasta e mama ta aia care te-a crescut.

| ColaCola a răspuns (pentru SupraNatural20):

Macar pe mine m-a crescut o mama si nu o boschetara

| arn a răspuns:

Daca alegi bilingv engleza nu faci mare lucru, peste cei care au doar 2 ore de engleza.

| Alexbb explică:

Ati putea sa nu va mai certati/injurati aici? Exista mail/messenger/skype/ce aveti voi. Mersi!
@ mai astept pareri

| Alexbb explică (pentru mixxjim):

Mersi de raspuns. La liceul la care vreau eu sa merg, la profilul mate-info bilingv engleza sunt cei mai buni profesori. Acolo m-as inscrie in special pentru matematica si fizica; dar nu prea am ce face in viitor cu ele. Dupa informatica nu sunt disperat: programare fac de cativa ani (singur) si pot sa spun ca ma descurc cat de cat (C++ si altele), dar deja mi se pare plictisitoare. Un lucru e cert: nu prea vreau sa continui pe partea de informatica in viitor.

| mixxjim a răspuns (pentru Alexbb):

Parerea mea este ca stiintele naturii iti ofera mai multe sanse, mai multe directii in care poti merge cand termini liceul. la mate-info, chiar daca e bilingv sau nu, ce poti face? mate sau informatica. toti fac azi mate-info, o sa fie o tara de informaticieni, care eventual mai si pleaca din tara. info nu este deloc foarte usor in liceu, faci limbaje de programare si nu este deloc foarte usor, si nici foarte amuzant. daca vrei sa dai in alta parte decat mate sau info va trebui sa faci pregatire suplimentara la cel putin inca o materie pentru examenul de admitere la facultate. la stiintele naturii faci mai multe materii cu care poti merge la facultate fara pregatire suplimentara de la zero, adica poti merge la medicina lejet, sau la farmacie, pe la politehnica aproape la orice sectie. informatica faci si la stiintele naturii. in schimb, de la mate-info capeti un fel de atestat de operator-calculator cand termini liceul, deci teoretic ai deja o meserie si fara sa faci o facultate, desi practic nu cred sa-ti foloseasca la mare lucru. daca nu esti ferm convins ca-ti place info la disperare si ca te pricepi si vrei sa faci asta eu as zice sa alegi stiintele naturii, ai mai multe optiuni si poti vedea in liceu eventual catre ce sa te indrepti in functie si de materiile studiate - fiind mai multe, poti alege mai bine. mult succes!

| Alexbb explică:

Am ales stiinte.