| Wal a întrebat:

Salut!
Am o problema.
Pana în clasa a 6 a am învățat foarte bine și rețineam ușor informațiile!
După acea din clasa a 7 a n-am învățat nimic pana la examen dar la romana deja știam tot pentru ca îmi plăcea romana!
Am luat 10 la romana la capacitate și 6 la mate!
Dar am selectat doar liceele de care eram interesat și n-am fost repartizat la niciunul!
Asa ca am fost nevoit sa merg la un liceu unde mai erau locuri.
Am intrat intr-un liceu slab, cu media de admitere 6.
Acum sunt in clasa a 11 a.
Aici chiar n-am mai învățat nimic deoarece toți colegii mei n-au o treaba cu școala și ma fac sa par deștept deci e ușor sa fii puțin peste când ceilalți n-au o treaba.
Dar acum m-am constatat o problema, eu vreau sa dau la drept și e mult de învățat pentru admitere.
Problema este ca nu mai pot retine cum obișnuiam sa o fac, parca as avea pierderi de memorie.
Înainte îmi era foarte ușor sa rețin, nu aveam probleme, chiar și acum îmi amintesc ce am făcut în generala...
A mai avut cineva problema asta?
Ceva sfaturi? Cum pot sa remediez aceasta problema? Am 17 ani!
Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Nirvanaaa a răspuns:

Exercitiu si perseverenta.
Creierul e un mecanism complex. Ca sa deprindă un un obicei trebuie sa îl exerseze. Tu vrei sa deprinzi din nou capacitatea de a invata și sa retii ce ai învățat.
Trebuie sa o iei ușor, sa înveți zilnic, eventual o sa mai uiți, apoi după o luna în are vei învața și vei repeta zilnic ce ai învățat, iti vei da seama ca ai reținut mai mult și mai repede.
Memoria se obține prin exercitiu. Nu exista scurtături sau mijloace adjuvante, restul sunt placebo. Un somn odihnitor, munca multa și aia e. Nu te demoraliza, continua sa înveți constant, vei vedea ca vei retine mult mai bine.

| Wal explică:

Mulțumesc!
Răspunsurile de genul ma ajuta sa nu mi pierd speranța!

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Examenul de capacitate nu se mai susține de pe vremea părinților tăi. Se numește Evaluare Națională.
„Problema este ca nu mai pot retine cum obișnuiam sa o fac, parca as avea pierderi de memorie."
Să antrenezi mintea e cum ți-ai antrena mușchii. După o perioadă lungă de stagnare ce se întâmplă?
Cel mai bine ar fi să încerci să reții logic informația. E greu acum să recuperezi la exersarea memoriei. Poate poți lua niște suplimente pentru memorie, dar nu sunt în măsură să îți recomand așa ceva. Însă, nu pot spune că e prea târziu să începi de acum să muncești mai mult.

| Wal explică (pentru T0T):

Examen de capacitate sau evaluare națională, nu este același lucru?
Am reținut versiunea de,, examen de capacitate " pentru ca asa vorbea diriginta mea din generala despre acest examen!
Cat despre memorie, consider ca ai dreptate.
Aparent am antrenat mai mult mușchii și creierul l am neglijat, acum regret dar încerc sa reglementez situația!
Iti mulțumesc pentru sfaturi!