| AlexandruInu a întrebat:

Salut, am picat anul asta bacul la matematica, vreau sa stiu daca pot sa ma inscriu la facultate fara bac. Si pana la finalul facultății sa iau bacul. Nu stiu daca se poate acum in 2020.
Vreau raspunsuri concrete unde pot sa aplic si daca pot.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, pentru a candida la o facultate trebuie sa ai diploma de bacalaureat. Fara aceasta poti candida doar la unele scoli posliceale.

| Cosmin86 a răspuns:

1. Cat de RETARDAT sa fii sa pici un examen atat de simplu cum e bacul?
2. Cat de retardat sa fii sa intrebi asa ceva? Sa intri fara bac?

Chiar exista oameni in halul asta?

| AlexandruInu explică (pentru Cosmin86):

Auzi retardatule nici nu ma duceam la bac ca ma doare undeva de el, m-am dus de gura parintilor ca poti sa te pisi pe el de bac in ziua de azi, mori de foame cu el in buzunar. Am stat si am facut bani asa cum o fac si acum. Masoara-ti vorbele!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandruInu):

Poate mori tu de foame, uita-te putin la asta:
https://www.economica.net/......35757.html

In IT, unde lucrez eu, fara facultate platesti impozit (la salariul meu impozitul e cam 2000 de lei, cat un salariu obisnuit al cuiva fara bac).

Daca tu si prietenii tai sunteti prea ratati sa studiati, nu e nicio problema, trebuie sa existe si oameni care sa-mi spele masina, care sa ma serveasca la restaurant (unde mananc aproape zilnic) si apoi sa astepte servili un bacsis, etc.

E nevoie si de oameni ca tine!

| AlexandruInu explică (pentru Cosmin86):

De astea sunteti majoritatea atat de retardati, pentru ca sunteti încuiati la minte. Nu o foaie de hârtie imi decide mi-e viitorul, am vazut destule generații ce au murit cu bacul in mana ca nu aveau ce sa faca cu el. Scoala nu te invata nimic, ea nu te pregătește de viata. Eu am ceva ce tu nu vei avea niciodata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandruInu):

Ce, un logan SH? Sau libertatea de a munci ca sclav pe 2 lei, ca orice muncitor necalificat? laughing

Daca tot zici ca scoala nu te pregateste pentru nimic, hai sa te intreb ceva: ai o carie sau un o infectie la un dinte SAU chiar vrei sa-ti pui un implant, UNDE te duci? La un destist cu studii serioase in domeniu sau la un dorel cu 12 clase?

Ai lasa pe cineva cu 12 clase sa-ti puna un implant dentar in os? Sau sa-ti extraga o radacina? Dar sa-ti extraga un nerv cu o punga de puroi?

| SG1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

"In IT, unde lucrez eu, fara facultate platesti impozit (la salariul meu impozitul e cam 2000 de lei, cat un salariu obisnuit al cuiva fara bac).

Daca tu si prietenii tai sunteti prea ratati sa studiati, nu e nicio problema, trebuie sa existe si oameni care sa-mi spele masina, care sa ma serveasca la restaurant (unde mananc aproape zilnic) si apoi sa astepte servili un bacsis, etc.
E nevoie si de oameni ca tine!"

Doamne nu pot să cred snob poți fi, văleu. Taică, cred că ai fost crescut în puf, altfel nu îmi explic nivelul ăsta de snobism.

" Ai lasa pe cineva cu 12 clase sa-ti puna un implant dentar in os? Sau sa-ti extraga o radacina? Dar sa-ti extraga un nerv cu o punga de puroi?"

De acord, dar de la spune că avem nevoie de o societate educată și oamenii calificați pe diverse domenii, la spune ce ai zis tu mai sus? Văleu! Stau și mă întreb în ce iglu trăiești dacă te uiți de sus la chelneri? Care apropo și ei, depinzând de unde lucrează câștigâ destul de decent.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SG1995):

Nu e chiar "snobism", dar cum altfel sa-i raspund cuiva care nu e in stare sa obtina un amarat de 6 la un examen atat de SIMPLU cum e bac-ul?

| johnnny123 a răspuns:

Da... La fel cum poti sa te angajezi ca neurochirurg fara nici o diploma, si sa-ti iei diploma pana iesi la pensie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți, din păcate. Întâi iei Bacul, apoi te înscrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti inscrie doar la o postliceala si la finalul ei sa iei bacul. Nu se poate discuta de facultate fara bac luat.

| eckblume a răspuns:

Nu poti fara bac sa te inscrii la facultate.

| Andrei200202 a răspuns:

Tu vorbesti serios?laughing))))

| EntertainYou a răspuns:

Dar de ce mai vrei sa faci si facultate? Sa pici si acolo tot ce se poate pica...
Astia care abia va chinuiti cu Bacul la ce va mai ganditi si la facultati, nu va inteleg. Doar ca sa va simtiti integrati ca urmati vreo turma?
In sistemul de invatamant din Romania nu mergi la facultate daca nu ai trecut de Bac.

| AlexandruInu explică (pentru EntertainYou):

Am pus întrebarea asta de gura parintilor, nu ma intereseaza bacul pot sa traiesc foarte bine si sa imi satisfac nevoile si fara el.

| EntertainYou a răspuns (pentru AlexandruInu):

Bun, atunci lasa gura parintilor si traieste cum vrei, atat timp cat nu tot ei trebuie sa iti satisfaca acele nevoi.

| ReZiSTorr a răspuns:

Clar nu laughing fara bac=sclav pe viata, lasa vrajelile ca o sa iei bacu ca nu stiu ce laughing

| millar a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu sa iei bacul la mate in toamna si apoi poti sa te inscrii la facultatea.

| lussa a răspuns:

Eu sunt curioasa ce vrei sa studiezi mai departe daca nu ai reusit sa iei nota minima la bac. Matematica, cumva?

| EntertainYou a răspuns (pentru lussa):

Nu poti sti sigur. Mai sunt unii care se razgandesc si vor ceva precum Drept sau Academia de Politie. Pentru ca sunt destui care isi aleg gresit si liceul crezand ca va fi mai bine la profilul X si nu la Y.

| lussa a răspuns (pentru EntertainYou):

Inteleg, dar era doar o ironie. Cred ca putem depune putin efort pana la nota de trecere in care avem aspiratii ceva mai inalte, care cu siguranta necesita mult mai mult efort si timp decat invatatul pentru bac.

| AlexandruInu explică (pentru lussa):

Am picat matematica nu toate materiile!