| leoleutzu395 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Sunt clasa a 12 a, profil de mate info si as dori pe sem 2 sa ma transfer la profil uman, se poate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate, transferul cu schimbarea profilului se face doar in vacanta de vara. Se poate face si in timpul anului scolar dar numai in cateva situatii de exceptie.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Frank51 a răspuns:

Grea matematica? Pentru un semestru eu nu m-as mai obosi, prea multa bataie de cap si mult de invatat.

| zilog a răspuns:

Angajatorii apreciaza mai de graba pe unul care a dat bacul la M1
de cat la uman
pentru ca tu trebuie sa ai neaparat un anumit nivel de matematica dat la bac care se echivaleaza la nivel international
iar celor de la uma nu au ce matematica sa le echivaleze
asa ca ei pot considera ca au o diploma buna de sters undeva in cazul incare ar vrea sa se agajeze pe domeniul tehnic
iar tarile civiliazate in care sigur vei vrea sa emigrezi
au mai de graba nevoie de un om tehnic mai ales daca obtii si un testat profesional
de cat de un om care sa stie sa cate poezii in parc

| SingleForOne a răspuns:

Cred că se poate, dar ce rost ar avea acum, în ultimul semestru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca se poate dar si daca se va putea, va trebui sa dai diferente si nu vad rostul. Cred ca vrei sa scapi de mate sau poate chimie/bio la bac, dar nu merita tocmai acum in ultimul semestru.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Dacă erai clasa a 9a se putea, dar e a 12a, prea târziu... pune mâna și învață macar de un 5 la mate și restul materiilor ia mai mult, știu că e un profil greu