| WilderinoKitterino a întrebat:

Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp, postez aici in speranta ca as putea primi niste raspunsuri cu argumente ok.

Din vara vreau sa dau la faculta. Din pacate, nu stiu inca la ce faculta, dar ma gandesc la Informatica Economica / Economia turismului, comertului si serviciilor / Psihologie / Kinetoterapie. Da, stiu, profilurile nu au vreo legatura intre ele, asta fiindca nu am aflat inca ce mi-ar placea sa fac pentru mult timp de acum incolo.
Ideea este ca nu stiu in ce oras sa merg. M-am gandit la Timisoara, Cluj, Brasov, Iasi, Bucuresti. Insa, cred ca in Cluj / Bucuresti e cel mai bine sa studiezi si pe viitor sa-ti faci o cariera in orasul respectiv.

De aici si motivul pentru care am ales sa-mi scriu 'mica problema' pe TPU. Voi ce ati alege intre Bucuresti si Cluj? De ce?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cluj, e alta lume si nu e in halu de aglomerat si poluat ca Bucurestiul

| MihaidinBucuresti a răspuns:

E delicat de luat o alegere. Ar trebui sa te gandesti in felul urmator:
- ce fel de persoana esti? Daca spre exemplu iti place sa ai ce face si la 3 dimineata si cauti sa fii in centru atentiei atunci Bucuresti ar fi o buna optiune (si chiar un camin). Daca nu, poate un oras mai mic
- cat timp crezi ca vei sta pe la cursuri? Asta trebuie sa-ti admiti tie insati, nu altcuiva. daca esti genul de persoana studioasa care se implica in tot felul de chestii si care chiar vrea sa invete, as zice ca economia sau informatica economica sunt ok. Daca vrei sa te si distrezi (mult), te-as sfatui sa alegi o facultate care sa nu iti compromita viitorul.

Ar mai fi multe de zis, dar sper ca ti-am fost de ajutor.