| Mihail888 a întrebat:

Salut.Am trecut pe clasa a9a.As vrea sa incep sa mă pregătesc la engleza deoarece pe clasa a11a-a12a vreau sa dau Cambrigul.Ma descurc destul de bine la engleza cel puțin din punct de vedere al teoriei și al regulilor de gramatica si gramatica.Singurul lucru este ca am un vocabular destul de limitat.Ce carti, culegeri imi recomandați sau orice altceva.Va rog sa imi dati sfaturi.

3 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Tu vrei să înveți mai multe cuvinte ori bagi la greu pe gramatică.
Lasă gramatica o înveți cu timpul învață cât mai multe cuvinte, expresii și vei fi cel mai bun așa vei pierde timp cu gramatica evitând cuvintele din cele 70.000 de cuvinte.
Tu alegi vrei să traduci orice sau ai un nr limitat de cuvinte
Asta este secretul eu pe asta mă ghidez și crede-mă am făcut o mare performanță.
Poți lua din filme, muzică, documentare, orice.
De ex eu dacă nu știu ce înseamnă un cuvânt îl aflu cum se pronunță și cum se scrie apoi îl rețin și brusc acesta apare și într-un film, muzică, documentar, etc.
Iar engleza mea devine tot mai avansată.

Era o melodie cred că cea a lui John Legend all of me crede-mă că am căutat fiecare semnificație în engleză la ceea ce eram nelămurit

Smart mouth - gură obraznică, sarcastică, impertinentă,
To pin down - a înțelege
To draw - a atrage
in - înăuntru

Era un vers suna cam așa

What would l do without your smart mouth
Ce m-aș face fără gura ta impertinentă
Drawing me in and you kicking me out
Atrăgându-mă înăuntru și tu mă dai afar
You've got my head spinning, no kidding, l can't pin you down
Mi-ai zăpăcit capul, pe bune, nu pot să te mai înțeleg.
What's going on in that beautiful mind
Ce se întâmplă în aia ta remarcabilă

| emipenet a răspuns:

Salut! Eu iti recomand sa inveti engleza mai bine din : filme carti tv ia si cursuri audio de pe Youtube te vor ajuta foarte mult
funda?

| PaulaSPFGHJKL a răspuns:

Mai bine ia niste cursurii audio si multe, multe filme. Good luck!