| Mihail888 a întrebat:

Salut.Am trecut pe clasa a9a.As vrea sa incep sa mă pregătesc la engleza deoarece pe clasa a11a-a12a vreau sa dau Cambrigul.Ma descurc destul de bine la engleza cel puțin din punct de vedere al teoriei și al regulilor de gramatica si gramatica.Singurul lucru este ca am un vocabular destul de limitat.Ce carti, culegeri imi recomandați?

1 răspuns:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! E Cambridge-ul, nu cum ai scris tu, dar ai tot timpul din lume să înveți engleză. Nu am luat niciun curs suplimentar, nu am făcut nicio culegere de exerciții în viața mea ci multe filme cu subtitrarea în engleză, dicționarul și o aplicație în față deschise în permanență și muzică, tot în engleză. În plus, îmi făcusem prieteni online cu care discutam diferite subiecte astfel încât să conversez cu oameni care cunoșteau limba și care erau profesioniști pe subiectele lor. Conversează, conversează, conversează! Citește articole pe diferite site-uri de știri internaționale, informează-te, pune-ți întrebări. Multă baftă!