| Anonim2003000 a întrebat:

Anul acesta termin a 8 a și trebuie sămi aleg un profil.
Ideea e că eu vreau la mate-info intensiv info, doar că la liceul unde merg eu(din borșa Maramureș care app e singur din oraș) exista doar o clasa mate-info normala fara intensiv și as avea câteva nelămuriri:

1. Daca intru o să fac mai puțină informatica decât la intensiv info? Adică cand termin a 12 a o să am cunoștințe mai puține in IT decât un elev care a terminat mate-info informatică intensiva?

2.Cand le spun colegilor că vreau la mate-info ei rad de mine, și mulți prieteni care sunt la acel liceu îmi spun sa nu merg la mate-info deoarece e greu și mulți sau transferat chiar din primul an. Credeți că o să mă mențin ținând cont că sunt cam al 6-7 lea pe clasa la matematica?

3. Daca peste vreo doi ani vreau, pot să mă transfer la alt liceu din țară mai bun la un profil mate-info informatică intensiva?

Sper că nu vam zăpăcit..Va rog sămi răspundeți pentru ca de o săptămână mă macină gândurile astea și mă doare capul când mă gândesc și mă cert cu toată lumea.

Răspuns Câştigător
| Wheizii a răspuns:

1.Da normal, la intensiv ai mai multe ore de IT decat la profil fara intensiv, dar ca un ex. Unu de la intensiv poate sa invete bine, dar si tu daca nu esti la intensiv poti sa inveti mai multe in IT decat el, dar nu la scoala, de pe net.
2.Fa ce iti place si urmeaza-ti pasiunile in viata, nu te mai lua dupa altii si fa ce iti place, in viata mai bine faci cu drag ceva, decat silit/fortat. Daca tie iti place asta nu inseamna ca si tie nu are sa-ti placa.
3.Da poti, dar la liceul respectiv trebuie sa dai un test ca sa vada la ce nivel esti, iar daca treci, te aproba. Depinde de liceu.
https://morom3t3.wordpress.com/......e-scriere/ Bafta si sper ca te-am ajutat.

| Anonim2003000 explică (pentru Wheizii):

Mulțumesc mult!
Da, chiar m-ai ajutat! Și mi-ai dat ceva încredere în minelaughing

1 răspuns: