| danicool12 a întrebat:

Salut,anul acesta voi incepe facultatea asa ca m-am hotarat sa pun o mica intrebare....Am ales facultatea de inginerie a sistemelor electroenergetice, intrebarea ar fi:Ce parere aveti? Ce oportunitatii exista dupa incheierea studilor?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poti activa in diverse sectoare economice:
* de producere, transport si distributie energie electrica
*in industria producatoare de aparate si masini electrice, sisteme electronice de putere, automatizari industriale.
*la agentii de servicii energetice

| danicool12 explică (pentru alessia5158):

Deci se poate spune ca este un profil de viitor?

| alessia5158 a răspuns (pentru danicool12):

Si pentru prezent, si pentru viitor! Totul depinde numai de tine -- daca faci scoala de dragul diplomei de inginer, vei ramane cu ea, dar " in sertar"!

| danicool12 explică (pentru alessia5158):

Nu o sa o fac doar de dragul sa o am, ci din placere...si de asta ma interesau oportunitatile, auzind ca in aceasta bresa este mult de munca (nu am nimic in potriva) dar in acelasi timp este salariul foarte scazut...

| alessia5158 a răspuns (pentru danicool12):

"Bine plătiţi sunt şi inginerii electrotehnişti şi energeticieni, funcţie ce poate fi ocupată după patru ani pe băncile Facultăţii de Inginerie Electrică. La finalul studiilor, absolventul se poate aştepta la un salariu de 800 de euro pe lună dacă reuşeşte să se angajeze la o companie energetică mare, fie ea şi una de stat."--- vezi sursa:http://www.digi24.ro/......va+salarii

5 răspunsuri:
| Gunoi a răspuns:

Depinde dacă sunt fabrici lângă tine în domeniul în care vrei să aplici!
Oportunităţi în domeniul ingineriei sunt multe dar anumite firme percep că ar trebui să ai experienţă în producţie (: După care avansezi.
Mult succes!