| rRamses a întrebat:

Salut, anul viitor o sa dau bac-ul si sunt la pamant cu matematica iar parintii mi-au propus sa fac meditatii din vara iar in timpul anului scolar poate si la romana. Problema este ca eu chiar vreau sa fac meditatii pentru ca sunt constient ca trebuie sa invat din timp dar nu pot in niciun fel sa scap de lenea imensa pe care o am, sunt tot timpul distras de iesitul pe afara, televizor, calculator, plus ca nu mi-a placut matematica niciodata. Imi poate da cineva niste sfaturi cum sa scap de lenea asta si sa ma motivez sa invat?

2 răspunsuri:
| alwaysStyles a răspuns:

Stiu ca probabil auzi asta mai mereu, dar ar trebui sa te gandesti ca e pentru tine, pentru viitorul tau. Educatia face diferenta intre un job bine platit si altul platit prost, ar trebui sa iti scrii pe un bilet cu motivele de ce e important sa inveti pentru bac, si trebuie sa stii ca efortul nu te va trada niciodata, si vreau sa spun ca oricum te-ai apucat destul de tarziu de invatat, profesoara mea de matematica spune ca de pe a 11 e bine sa incepi si sa iei meditatii o data pe saptamana pentru ca dupa aia pe a 12-a toti profesorii trag de tine si e coplesitor.Si e bine sa te apuci de dimineata de invatat pentru ca ai mintea limpede, plus ca nu trebuie sa stai toata ziua cu ochii in carti, cateva ore pe zi sunt bune, si fa pauza scurte si dese.Cauta un meditator de la care sa intelegi, nu conteaza ca schimbi 10, ideea e sa iti gasesti unul de la care sa pricepi, sa stea cu tine sa te ajute, nu sa se joace pe telefon si la final sa iti corecteze ce ai lucrat, asta poti face si acasa.

| AFR81 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi lene. In timpul anului scolar nu m-am omorat cu invatatul. Meditatii n-am facut pentru ca nu sunt bani. In ultimele 2 luni, insa, gandurile ca nu o sa iau BAC-ul, ca o sa barfeasca lumea, ca o sa fiu printre putinii din liceu care nu-l ia si ca o sa ma fac de ras m-au motivat sa invat. Nu sunt nici acum mare scula, dar cred ca scot de un 7-8 la biologie, 7-8 la romana si sper eu 5 la matematica. La romana mi se pare inutil sa faci meditatii, dar la matematica te vor ajuta foarte mult.