| AlinaPark a întrebat:

Hei Tpu.De cateva zile imi macin creierul cu chestia asta.
Anul viitor voiavea evaluarea nationala de clasa a 8 a.Habar nu am pe ce profil sa merg.
As vrea sa aleg intre Bio-chimie,filologie si stiinte socio umane.
Bio-chimie, imi place la nebunie biologia.Nu pot zice inca daca imi place chimia sau nu, dar mi se pare interesanta ca materie.Insa, am o problema imensa la matematica. Niciodata nu mi-a placut,am avut note destul de mici,chiar de trecere, si de ceva timp fac pregatire si am inceput sa o inteleg.Imi place sa fac probleme,si imi dau seama ca matematica are un scop,si ca matematica ma ajuta sa nu imi atrofiez creierul,dar nu am niciun fel de tragere de inima.
Cu fizica nu mai spun, tot chineza.Invat doar ca sa iau niste note cat de cat ok.

Filologie.Toata viata mea am fost buna la romana, nu am avut probleme.Imi place sa imi exprim opiniile,imi place literatura,chiar o iubesc,imi place sa citesc.
Engleza mi-a placut tot timpul, pot spune ca am invatat foarte multa engleza de pe internet.Imi place foarte mult, e o limba foarte frumoasa.
De prin clasa a 5 a fac germana.Nu prea imi place limba,adica imi place foarte mult cum suna, nu am probleme pe partea de gramatica.
Istoria pana anul trecut a fost o ceata totala pentru mine,nu imi dadeam silinta nici sa invat la aceasta materie,insa am noroc de o doamna profesoara minunata,de la care am prins drag de istorie.

Parintii mei,respectiv mama,ca pe tata il vad din ani in pasti,imi spune ca ma sustine cu orice decizie as lua,numai sa fiu sigura ca o fac.
Toata lumea imi spune ca bio chimia e mai de viitor.
Mi-ar placea la nebunie medicina, insa nu vreau sa duc o viata prea stresanta.
Astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiintele socio-umane ti se potrivesc cel mai mult

| Lorena1787 a răspuns:

Daca nu iti place matematica si nu o intelegi nu ai ce cauta la mate-info in primul rand, chimia la stiinte ale naturii e foarte grea din clasa a 10a, eu sunt pe stiinte sociale si abia am trecut la chimie in a 10a cu 5, nu stiu de cei care fac si mai multa chimie, daca stii germana ai putea sa mergi la facultatea de limbi straine, se cauta foarte mult germana in Brasov, Sibiu etc. Toate firmele private cauta vorbitori de germana pentru ca nemtilor le este lene sa invete romaneste. Stiintele sociale se axeaza pe istorie, romana si daca esti pe intensiv si pe limbi straine, la filologie faci latina multa, inutila din punctul meu de vede, daca vrei sa mergi la facultate la litere, jurnalism, drept sau limbi straine atunci filo si stiinte sociale sunt cele mai bune, daca vrei contabilitate sau ceva ce tine de matematica si calcule atunci mate info si stiinte ale naturii. Oricum pana in clasa a 12a de hotarasti de 100 de ori unde vrei sa dai mai departe