| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut, anul viitor o sa dau examenul de capacitate si de acum ma tot gandesc asa:La romana iau cate un 8, 9 si ocazional un 10.Anul trecut am avut media 8, 50 anuala.La mate iau cate un 4(mai rar), 5 si ocazional un 6.Am avut media 5, 50. (fac pregatire acum si am inceput sa mai inteleg) dar la clasa urasc efectiv profa, are ceva cu mine.Am sanse ca la examenul de capacitate sa iau macar un 6, 50 la mate si un 9 la romana?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notele de la clasă sunt subiective. Dacă ți-a dat 5 la mate nu înseamnă că știi doar de 5.
Fă exerciții zilnic, nu multe, dar cu răbdare, și până la capacitate sigur vei lua o notă bună. Important este să începi din timp și să nu treacă ziua fără să faci măcar 3-4 exerciții. La română organizează-te în funcție de câte opere ai de învățat. De exemplu, dacă ai 10 opere și 10 luni până la capacitate învață câte o operă pe lună foarte bine.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă te pregătești cum trebuie sunt sanse sa iei note foarte bune