| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi, 27.06. 2016 am susținut Evaluarea Națională (capacitate) și am niște nelămuriri. La subiectul 2, punctul 6, acela cu fraza, am scris: Nu știu unde mă duc, am încercuit unde și am pus bară înaintea lui unde si la finalul propoziției. Are ceva dacă l-am încercuit pe unde?

De asemenea, la compunerea pe care am primit-o am scris pe undeva pe la sfârșit ceva de o stațiune Mamaia, se poate considera semn?

Mulțumesc foarte mult, o zi bună! Sper să primesc un răspuns concret, deoarece sunt foarte stresat în legătură cu asta.

1 răspuns:
| May2001 a răspuns:

Stiu ca e cam tarziu acum, dar e bine sa stie si viitorii elevi ai clasei a VIII-a. In primul rand, fraza e corecta. Apoi in compunerea noastra se cerea ceva legat de o.statiume turistica ( nu mai stiu exact cum suna ). De aceea ai voie sa pui nume. Sa sti ca lucrarile nu sunt anulate atat de usor. Trebuie sa fie semne evidente ca sa ti-o anuleze gen: o cruce mare pe prima foaie sau un punct inaintea unui exercitiu sau ceva care chiar nu ar avea nicio treaba cu subiectul. Succes la liceu si in toate ce vor urma dupa! laughing