| Sarmala a întrebat:

Azi am dat evaluarea națională la română. Se poate anula lucrarea dacă nu am un scris frumos? Adică am un scris urâțel, dar tot ce am scris este citeț. Poate unele nu se înțeleg. Imi taie doar acele cuvinte sau tot? sad happy

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

NU TE ATINGE DE MINE CA SUNT... ***NEVRICOS***
exact asta spui tu: "imi e asa de frica, de evaluarea aia ca ma urc pe PERETI ca, nu am scris "frumos" si deci sunt pasibil de "anulareeeee", asa ca va rog fumos sa ma linistiti"

uita-te in oglinda, apoi da-ti doua palme (usor sau la figurat) NU EXISTA **NICI UN FEL DE CRITERIU DE ELIMINARE RELATIV LA SCRISUL "FRUMOS"... ESTE **DOAR** LA CAT DE CORECT E RASPUNSUL**

... PANICOASA MICA big grin

| RKBlue a răspuns:

Nu taie cuvinte fiindca ai un scris urat.Nici eu nu scriam frumos, nici acum de faptlaughing...insa scrisul e inteligibil.
Nu e problema cu punctajul la scris, deoarece si corectorii stiu ca nu toti scriem la fel.
Daca ar anula lucrarile pentru scris urat sau uratel, nu ar mai fi nici 15% din lucrari de corectat.

| Nume6 a răspuns:

Contează foarte mult cât de indulgent este profesorul respectiv, câte cuvinte ai scris urât și câte nu se înţeleg, fiecare depunctează așa ceva diferit, sunt unii care nu îţi depunctează nimic indiferent cum e scrisul, îţi rămâne doar să te rogi să fie un profesor indulgent.

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Eu am scris cu picioarele la evaluare, nici macar o clipa nu m-am gandit ca-mi va anula lucrarea, ci doar ca s-ar putea sa pierd niste puncte fiindca nu vor intelege unele cuvinte si nu pot da puncte asa, aiurea, ca poate-poate este scris corect.
Stai linistit, o sa iei nota meritata, poate depunctat foarte putin.
Acum mobilizeaza-te pentru matematica, scrie frumos si acolo, atentie la calcule, ai o groaza de timp la dispoziti, altfel se apreciaza un exercitiu cand este scris frumos.
Da-i cu incredere inainte, concentreaza-te pe subiect si lasa emotiile, totul va iesi bine! Bafta multa!