| curiozitati a întrebat:

Salut/Buna! Sunt clasa a 9-a la profil de matematica-informatica.Nu are importanta de ce am ales sa ma vin la acest profil, ci ceea ce vreau sa fac in viitor.Realizez ca nu ma bazez si nici nu ma atrag materiile exacte(mate/fizica/etc) si as inclina mai mult spre profilul uman, limba romana etc (filologie). Stiu ca cei de la mate-info sunt "spuma", ca de exemplu acolo se face o lectie deschisa nu la filologie si ca majoritatea nu prea aleg bine profilul la care se duc, bazandu-se doar pe "ee ce conteaza unde, bine ca am intrat si eu". In fine, trecand peste detalii etc, vreau sa stiu o lista cu facultati pentru care daca as opta ar fi in beneficiul meu ca as fi la filologie.Nu prea(90%) nu ma vad la facultati de genul politehnica, as, arhitectura etc. Vreau sa stiu celelalte optiune care merg mana in mana cu filologia si daca ar merita sa ma transfer.Multumesc

4 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Buna, eu sunt la filologie intensiv engleza intr-a 9-a si vreau sa-ti spun sa nu regreti, daca te transferi.Pe mine a incercat lumea sa ma convinga sa dau la mate-info(ca "vai, filo e de prosti", "toti colegii vin la mate" etc.), dar n-am ascultat, ca stiam ca n-am ce cauta acolo. Vreau sa dau la Jurnalism.
De la filologie poti da la orice facultate(numai ca nu te vei descurca la toate; aceeasi chestie si la mate-info).Ai putea da la drept, jurnalism, psihologie, istorie, relatii publice, turism, litere, sociologie etc...
Parerea mea este ca daca simti ca nu e locul tau la real, muta-te; nu vei regreta, pentru ca la sfarsit de a 12-a se vede diferenta intre un absolvent de profil uman si unul de real.happy

| ZvT a răspuns:

Litere, marketing, medicina, drept...

| GregHouse a răspuns:

Litere, psihologie, filosofie, turism, drept (daca-ti place istoria)

| Popescu20111 a răspuns:

Buna ziua.Am 15 ani si sunt in clasa a X si as vrea sa dau la politehnica, in ciuda faptului ca eu sunt la filologie.Multi mi-au spus ca nu se poate ca e foarte dificil, dar nu prea ma vad la filo.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns multumesc anticipat