| DaReZon a întrebat:

Care este diferenta intre it's si is. Va rog sa ma lamuriti exact. FUNDA :3

10 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

"It" este pronume de persoana a treia, dar folosit numai pentru animale și obiecte.

"Is" înseamnă "este". Forma de infinitiv este "to be"= a fi

"It's" sau "it is" înseamnă "el (animal/obiect )este" SAU mai este folosit pentru a exprima vremea: It is/ it's raining.

Deci it`s este prescurtarea de la it is și este un verb cu pronumele de persoana a treia (it) inclus.
dacă mai ai nelămuriri, mă poți întreba.

| christianlaroka a răspuns:

It's este prescurtarea de la it is, iar is este verbul.

| Alexandruui a răspuns:

Pai de fapt e it's si it is... Pai uite
It is = este
It's = este

pai acea virgula de sus tine locul lui "i" de la it "i"s ai inteles ce vreau sa spun e ca si cum "it is" e forma lunga si "it's" e forma scurta funda?

| Lily94 a răspuns:

''Is'' este un verb, de persoana a III-a.
''It's'' este folosit pentru prescurtarea subiectului It cu verbul is, cum sunt si she's, he's.De obicei formele scurte sunt folosite mai mult in vorbirea directa, atunci cand scrii se folosec mai mult formele lungi.

Sper ca te-am ajutat!happy

| Francykissme a răspuns:

Pai acel 's = is.Ori ca spui it is, sau it's tot aia e.
in cazul asta '=i adica 's=is... Funda?

| Sinistratu a răspuns:

Is=a fi, iar it's=el/ea(lucruri/obiecte)

| Froyo a răspuns:

It's este prescurtarea de la "it is", adica include si subiectul. "Is" este verbul.

| dra1 a răspuns:

It is= acesta este ( acesta=un animal sau un obiect), iar is=este (se foloseste pentru pronumele la persoana a 3-a singular), funda?

| irina3803 a răspuns:

It`s este de fapt'' It is'' si inseamna "asta este.(ce este)"
Is inseamna doar 'este ' big grin

| Dacian_Birta_1997 a răspuns:

It's = acesta este
is = este