| iulioara a întrebat:

Deci lamuriti-ma... Care e diferenta dintre Turbo Pascal si C++? Au reguli diferite, fac programe diferite. Ziceti-mi ceva despre ele.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua limbaje diferite, cu sintaxa diferita. Pascalul este depasit, un limbaj care a stat la baza dezvoltarii programarii.
C++ este um limbaj oprimizat si mult mai complex, folosit in momentul de fata pentru aplicatii care necesita putere de calcul si viteza.

9 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Gandesti in acelasi mod in ele, numai ca difera cuvintele cheie folosite si unele reguli sunt putin schimbate. In final iti ies aceleasi programe.

| monstrulet a răspuns:

Mai bine ramai la religie...

| monstrulet a răspuns:

Mie mi se pare ca nu te ajuta dumnezeu si aici...

| Kyrie a răspuns:

Sunt complet diferite asa cum e C++ si visual basic, mai bine nu ti-ai bate capul cu ele, daca esti in clasa a 9-a si a 10-a la informatica, nu te pune profesoara sa inveti intreaga progamare : )), e chiar usor totusi

| YouNoob a răspuns:

Sunt limbaje de programare diferite si depasite oricum.

| suntserios a răspuns (pentru YouNoob):

Si vrei sa spui ca C++ este depasit?

| YouNoob a răspuns (pentru suntserios):

Se cere din ce in ce mai putin, o ia pe urmele lui Pascal si Delphi.
Multi lucreaza acum in: Ajax, Python, Java, Javascript, Ruby, Html5, PHP, ASP, etc.
Deci daca vrei sa inveti C++ invata dar nu ramane focusat pe el ca nu o sa prinzi un job in programare in veci

| suntserios a răspuns (pentru YouNoob):

Ce ai descris tu acolo desemneaza limbaje pe partea de web. si intr-adevar piata locurilor de munca este sufocata de posturi de genul.

lucrurile serioase tot in java si c++ se fac, si aici ma refer la servere, aplicatii de calcul performant, jocuri.

si sa stii ca lucrez de 2 ani pe c++ si nu e deloc difici sa gasesti de munca. ca trebuie sa fii bun, pentru ca sunt mai putine joburi decat pe php asta e alta treaba.

| YouNoob a răspuns (pentru suntserios):

Felicitari
Eu lucrez de 9 ani si sunt in Italia acum si lucrez in python