| mihaii2 a întrebat:

cine imi poate spune si mie ce nr cuprin multimile z,r, q etc? ..si de preferat si exemple si definitie..sau orice stiti despre ele..de exemplu la multimea N apartin nr 1, 2,3,4..asa la fiecare cu exemple va multumesc haideti repede ca e urgent

Răspuns Câştigător
| soby47 a răspuns:

N- numere naturale 1, 2, 3, 4
Z - numere zecimale, ca la N dar se aduga nr negative -1, -2,- 3,
Q- Numere rationale se mai adauga la Z 1, 32 0, 43(3), 5/3 ( 5 SUPRA 3) ETC
R -numere reale, ca la Q dar mai sunt si radicali

N e inclus in Z ( adica tot ce e in N se gaseste si in Z )
Z e inclus in Q
Q e inclus in R

Si cam atat se invata in generala

Mai in liceu este si C, Numere Complexe dar sunt sigur ca nu ai ajuns atat de departe happy

3 răspunsuri:
| alina_1192 a răspuns:

Pai Z cuprinde numerele intregi, adica cele cu + si - dar sa fie si naturale, R cuprinde numerele reale, adica radicalii, iar Q cuprinde numerele rationale, adica fractiile...

| soby47 a răspuns (pentru alina_1192):

Nu-l baga in ceata laughing R nu cuprinde radicalii, daca nu esti sigura cauta mai intai apoi spune mai departe. Nu ca sunt rau, dar "ii omori pe oameni"

| alina_1192 a răspuns:

Pai z cuprinde numerele intregi, adica cele cu + si - dar sa fie si naturale, r cuprinde numerele reale, adica radicalii, iar q cuprinde numerele rationale, adica fractiile.