| Kogaion a întrebat:

Urgent! Buna seara, am o mare problema legata de facultate. Eu știam ca creditele de la educație fizica se pun pentru promovare, asa ca am stat liniștit știind ca trec anul, dar am fost sunat ca ele nu se pun, fiind materie facultativa, ca asa e și o lege și scrie și în contractul pe care l-am semnat. Eu am găsit contractul iar în el scrie ca este materie obligatorie și ca este colocviu, nu scrie facultativ. Știe cineva mai multe detalii? Sunt la Academia Navala din Constanta

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In"Regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor 2017-2018" la Capitolul VII-Statutul academic al studentilor la incheierea anului universitar", articol 51 si aliniatul (2) se precizeaza clar ca: " Incepand cu anul universitar 2017-2018, creditele aferente disciplinei Educatie Fizica nu vor mai fi luate in calcul la stabilirea statutului academic al studentului".( citeste regulamentul din link:https://www.anmb.ro/ro/files/studenti/regulamente.html

| Kogaion explică (pentru alessia5158):

Mi au arătat asta și când am doar atunci la facultate, dar la început de an ni s au dat niște contracte pe care le am semnat în care nu se specifica ca sportul nu se mai pune. Nimeni nu a fost anunțat de asta. Nimeni din anul meu nu știa despre acea modificare. Secretara mi-a spus ca scrie în contract, dar eu m-am uitat și nu scrie.

| Bondarel99 a răspuns:

Asa mai gresesc ei. Dar daca cineva de la secretariat ti-a spus ca sunt facultative inseamna ca asa e, pana la urma ele trec notele in catalog si stiu ce si cum.

| Kogaion explică (pentru Bondarel99):

Pai eu dacă am semnat un contract în care se specifica ca se pun, de ce nu sunt anunțat ca ele nu se pun? E normal ca eu sa pierd un an din cauza ca ei nu fac contractul bun?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Kogaion):

Pai ai zis ca te-au sunat sa te anunte. Asta inseamna ca au recunoscut ca au facut o greseala. Daca esti genul mai tare in gura poti merge cu acel contract la secretariat si sa le spui ca ar trebui sa respecte ce scrie acolo. Ori le ceri sa ia materiile facultative ca materii obligatorii ori sa mai scada din credite ca sa poti sa treci anul. E posibil sa te trimita acasa si sa spuna ca nu au cum sa te ajute, in cazul asta mergi la decan cu aceeasi poveste si daca decanul nu poate sa te ajute, nu mai ai ce sa faci.
Dar du-te acum, nu mai pierde timpul ca daca incepe anul universitar chiar ca nu mai ai ce sa rezolvi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kogaion):

E normal ca tu sa inveti la materii importante, nu sa te bazezi pe sport ca te trece anul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kogaion):

Acum tu stai si dai vina pe altii, in loc sa accepti faptul ca tu ai ajuns in situatia in care esti numai din vina ta.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, nu trebuia sa îți pui speranța in alea 2 credite (ca nu cred ca educația fizica are mai mult de 2).

| Kogaion explică (pentru Bondarel99):

Am fost sunat în ultima zi de restante, ca rămân anul. Nu la început de facultate, sau măcar la începutul sesiunii de restante.

| Kogaion explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am luat examenele la materiile de specialitate, nu am luat la materii de genul mecanica sau matematica.

| Kogaion explică (pentru Bondarel99):

Oarecum 4 cu cele de pe anul 1

| Bondarel99 a răspuns (pentru Kogaion):

Ai lipsa 4 credite și nu ai trecut anul?
Secretarele nu puteau sa te anunțe mai devreme pentru ca nu aveau de unde sa știe ca tu ești in situația asta. La sfarsit de sesiune se trage linie și se face un calcul cu studenții care promovează și cei care nu promovează. Măcar te-au anunțat.
Dacă tu ai contractul se studii in care nu s-a modificat noua regula ci a rămas cea veche și e semnat, poți sa mergi cu el la decan și sa îl rogi sa te ajute. Secretarele oricum nu se baga și ele nu au nicio putere de decizie. Doar decanul și eventual rectorul (dacă te trimite la el) are.

| Kogaion explică (pentru Bondarel99):

Am lipsa 2 creditelaughing. Da, am contractul și nu este nimic specificat. Ei îmi tot spuneau ca este specificat în contractul pe care l am semnat la început de an. Acum chiar dacă nu se întâmplă nimic, tot ma duc cu contractul sa le arat ca au greșit. Nu mi se pare normal ca în contract sa scrie un lucru, iar tu sa schimbi regulile fără sa anunți, mai ales ca în acest an se pare ca s au schimbat.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca te duci sa le arati. Bafta!