| bogdan88 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea sa ma axez pe mate-info, dar nu ma prea pricep la geometrie, dar la algebra ma descurc cam de un 8-9, iar la informatica ma pricep pentru ca unchiul meu se ocupa cu asa ceva si am stat la el si am invatat. Ce spuneti, daca nu inteleg geometria (am luat 6 la toate testele posibile) si inteleg algebra si informatica, am sanse sa ies ceva de acolo? Inteleg si fizica si chimia imi place, dar ce fel de mate-info daca e sa ma duc? Intensiv? Vreau unde se face mai mult programare.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Da, ai sanse. Ai multe performante. Din diverse motive INCA nu ai reusit cu geometria. E o problema de timp.
E bine daca pentru inceput te-ar putea ajuta cineva sa te "porneasca". Chiar sa lucrezi ceva impreuna cu un coleg.
Cartile in viata nu se fac nicidecum la 14 ani. Mergi inainte, nu esti iesit din comun prin aceste lipsuri la geometrie.
Succes!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Geometria sa fie problema. Du-te la mate-info, prinzi tu geometria usor din mers. Eu am facut mate-info intensiv. 5 ore de matematica si 7 de info, bininteles ca nu am ramas cu nimic dupa liceu dar este partea a 2-a.

| oParadox a răspuns:

Eu sunt in clasa a 9 a si eu am vrut sa merg la mate-info, SI AM 10 PE linie LA MATE, DAR E O pierdere DE TIMP NU IESI nimic DUPA CE termini liceul. TE sfatuiesc SA mergi LA BIO-chimie *stiinte ALE naturi * acolo FACI biologie si chimie MAI MULT DAR IESI doctor. POTI SA MERGI TOTUSI LA MATE-INFO SI DACA NU REZISTI TE TRANSFERI. A A A SI APROPO LA MATE-INFO AI NEVOIE DE ENGLEZA. BAFTA... funda?

| Anonymus314 a răspuns (pentru oParadox):

Nu e o pierdere de timp si nu oricine e facut sa fie doctor.

Daca vrei sa mergi in continuare in ceva IT, iti recomand mate-info cu info intensiv. Sa fii atent la orele de informatica si sa exersezi si acasa programare(in special c++).

Intr-adevar, engleza iti ofera un avantaj major atat in IT, cat si in aproape orice alt domeniu