| Nikolaus a întrebat:

Salut.
Chiar nu inteleg cum cade accentul ala nenorocit in limba italiana. Hai, la substantive ma mai descurc dar la verbe e enervant din cale-afara. Ba e accentuat pe prima silaba, ba pe ultima. Essere de exemplu e accentual pe E. Avere spre de alta parte NU e accentuat pe A ci pe VE mai degraba. E chiar pronuntia in romana a cuvantului "avere". E identica. De aici pot decurge alte zeci de exemple dar astea 2 sunt la baza, fiind verbe auxiliare.
Cum vad accentul asta in italiana al verbelor si chiar si al tuturor cuvintelor in general? Fara copy-paste de undeva ca am si eu Gramatica Limbii Italiene de la Corint si nu am nevoie de copy-paste de nicaieri. Vorbitorii de italiana, sa v-aud! happy

2 răspunsuri:
| M?d?linaDinu a răspuns:

Pronunța cuvintelor le vei învăța doar ascultând pe altcineva și memorând, iar dacă un cuvânt nu l-a pronunțat nimeni, poți cere unui coleg/prieten și te va ajuta. Eu locuiesc de 8 ani în Italia și doar așa am învățat. happy

| Nikolaus explică (pentru M?d?linaDinu):

Pai mereu caut sa ascult pronuntia pe Forvo dar ma enerveaza sa caut fiecare cuvant in parte sa vad cum se pronunta. Asta numai invatare nu se cheama. La fiecare cuvant tai firul gandirii si al concentrarii si te duci pe Forvo sa vezi cum se pronunta cuvantul respectiv... Ma gandeam poate o fi vreo regula ceva, de pronuntare al cuvintelor.