| GPA a întrebat:

Clasa a X-a

Sincer, am o situație destul de precară la chimie, și încă n-am reușit să-mi scot media de trecere pe al II -lea semestru. Pe primul semestru am promovat cu media 5, pentru că, chimia este o heroglifă pentru mine, nu-nteleg absolut nimic din chimia organică.
Pe semestrul acesta, abia am scos media 4, iar vineri trebuie să-mi încheie situația.
Dacă Doamne ferește se întâmplă o nenorocire și mă lasă efectiv "corigent" (first time), cum aș putea să mă adun "pe linia de plutire"? Este singura materie care-mi strică media, restul mediilor depășesc nota 7.
Am următoarele note la chimie : 3, 3,7

Nu vreau să-mi expun starea de vinovăție, dar, pentru prima dată, am dubii cu privire la corijare. Dacă într-adevăr nu mă voi putea descurca? Dacă lucrul acesta va avea consecințe iremediabile?
Nu vreau să-mi stric viața pentru o corijare, deși asta mi-ar afecta psihicul și moralul extrem de mult.
Sunt sigur că poveștile colegilor mei de clasă nu sunt in concordanță cu realitatea "Lasă că te trece în vară/Nu-i problemă"

Credeți-ma că am nopți nedormite și tremur din toate încheieturile.

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

La ce liceu esti?
Invata si daca iei un 5-6 scapi.

| GPA explică (pentru BlackRose03):

Reevaluam întrebările laughing; am învățat la momentul respectiv și-am reușit să-mi scot media, dar, o luasem pe arătură destul de puternic.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Dacă lucrul acesta va avea consecințe iremediabile? "

În principiu, orice e remediabil (excepție timpul pierdut, acțiuni).
Dacă rămâi coregent, înveți și treci deci nu e iremediabil, dacă rămâi și nu înveți iar nu e iremediabil (deși nu e de bine)