| Sergiu1996 a întrebat:

Salut,cum as putea sa imi imbunatatesc cunostintele in limba engleza,incat am de sustinut examene,de exemplu,am luat o carte cu poezii in engleza,iar cuvintele noi,le notez intr-un caiet, si cum sa le memorez? Sau poate alte idei?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
ro.english-attack.com
Pe mine m-a ajutat foarte mult.
Ce-i drept, am norocul de a avea o profesoară excepţională de limba engleză, deci nu prea mai am nevoie de "aprofundare", profesoara fiind dispusa să ne ajute mereu la probleme ce ţin de vocabular sau gramatică.
Dacă simţi că ai nevoie de ceva mai mult decât profesorul de la şcoală, îţi recomand cu plăcere site-ul de mai sus.
Cel mai mare avantaj al lui este că e în română, astfel înveţi mult mai uşor.
Numai bine!

16 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Bai, ti-am vazut si celelalte intrebari... La ce te chinui cu engleza cand si cu romana ai probleme? La ce mama naibii pui atatea virgule, de ce nu folosesti si tu semnele potrivite de punctuatie?

| DragosAlin a răspuns (pentru LNK):

Romana e mult mai grea decat engleza, + de asta e foarte nefolositoare!

| LNK a răspuns (pentru DragosAlin):

Bravo, tare 'destept' mai esti ma.
Daca zici tu ca romana ti-e nefolositoare... eu iti zic ca esti tampit.

| DragosAlin a răspuns (pentru LNK):

Spune-i si mie ce pot face romana, in afara sa ajung un profesor pe 8-9 milioane?happy Oricum si tu esti foarte destept/desteapta la ce cuvinte folosestiwinking Eu imi iubesc tara, insa trebuie sa recunosc ca limba imi e nefolositoare in a-mi gasi un loc de munca bine platit! happy

| Sergiu1996 explică (pentru LNK):

Da-ti doua palme si nu ma invata cum sa pun virgule, motologule...

| Sergiu1996 explică (pentru LNK):

Bai,o sa vorbesti cu picii din cartier, pustiu...

| LNK a răspuns (pentru Sergiu1996):

Nu te invat ca-mi dau seama ca esti prea prost. Si nu mai fi asa revoltat ca dai in penibil.

| LNK a răspuns (pentru DragosAlin):

Romana trebuie sa o stii, fie ca te faci profesor, fie ca nu. E limba ta nativa, ce mama ma-si?
Si cand zici ca e nefolositoare ca sa-ti gasesti un loc de munca bine platit... daca n-ai sti limba nici n-ai putea invata vreo ceva. Si se aplica oricarui loc de munca.
Nu poti sa zici ca limba nativa ti-e nefolositoare. Nici engleza nu stiu cum ai invata-o daca nu ti-ai sti limba...winking

| Sergiu1996 explică (pentru LNK):

Prost? poate esti tu cu nivelul tau al mintii, raportat la lumea asta virtuala, hai seara buna...

| LNK a răspuns (pentru Sergiu1996):

Nivelul intelectual este relevant in lumea reala, dragule. Daca tu te raportezi la lumea virtuala, imi pare rau pentru tine.

| Sergiu1996 explică (pentru LNK):

Dragule,eu nu judec,fara sa cunosc persoana in realitate, insa si asa nu am dreptul sa o fac, esti depasit, da-ti doua palme, piciule...

| LNK a răspuns (pentru Sergiu1996):

Hai mai taie din virgule, mai baga niste puncte, da-ti 2 palme si da-i cu apa.winking

| RadikalGamer a răspuns:

Gândește-te că trebuie să ști și pronunția foarte bine. Uite-te pe YouTube la clipuri în engleză sau chiar la filme întregi în engleză. Încearcă și cleverbot.com big grin

| ΣηJΦY a răspuns:

Cel mai sigur e sa te duci la meditatie...

| lanadelsex a răspuns:

Pai,cam ai de tras cu engleza...Nu iti recomand poeziile. Poti sa citesti carti in care sunt opere repovestite.Majoritatea cartilor in engleza sunt pe nivele, iar la sfarsit au niste exercitii de intelegere.Pentru gramatica, poti incerca diverse culegeri care au si o parte de teorie.Pentru accent, poti sa te uiti la seriale si asculta multa muzica. Dar daca ai probleme mari si nu stii de unde sa incepi, poate ar fi mai bine sa te evalueze un meditator.Iti da un test, vede cat stii si iti va spune exact ce trebuie sa faci. happy

| Stoenac_Stefania_1997 a răspuns:

Pai tot ce trebuie sa faci este sa memorezi tot ce citesti, sa studiezi foarte mult carti de engleza maunuale si altele.Deci incearca si vei reusi