| Zinv a întrebat:

Salut.
Cum pot sa invat mai repede si mai bine?
Am un text de 2 pagini si trebuie sa-l retin.
Am facut rezumate, le-am citit.
Nu le pot retine.
Ce pot sa fac?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa le recitesti si sa nu te mai gandesti la altceva in acest timp.
Sunt doar doua pagini.

| sierra1 a răspuns:

"rezumate, le-am citit. Nu le pot retine. Ce pot sa fac?"

știi metoda aia veche: repetiție până te plictisești

| Frank51 a răspuns:

Să dai skip la scenă.

| oglindasultanului a răspuns:

La ce materii, fa exercitii din lectiile alea, practica. Ca sa retii, lectia trebuie sa faca parte din viata ta, sa o traiesti nu doar o poveste citita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista trucuri. Nu exista scurtaturi
Asta e, repetal ore intregi pana iti iese
. Roaga pe cineva sa te asculte
Scrie pe foaie din cap.
Rezuma paragrafele la cate o idee scurta din 3 4 cuvinte, de la care poti sa dezvolti.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Incearca sa inveti lectiile logic nu mot a mot. De asemenea, poti incerca sa citesti lectiile de mai multe ori si dupa pe o foaie sa scrii tot ce ai retinut (ar fi o metoda sa vezi cu ce informatii ai ramas dupa ce ai citit lectia/lectiile de mai multe ori). Poti incerca sa folosesti pixuri colorate, creioane colorate, marker de diferite culori. Mai poti face scheme in functie de ce lectii ai. Poti citi lectiile cu voce tare.
Depinde acum ce tip de memorie ai: vizuala/auditiva/practica.

| Anyo1988 a răspuns:

In general ca sa poti retine ceva mai usor trebuie sa intelegi despre ce este vorba sa ii prinzi logica ...majoritatea lucrurilor au o logica, daca reusesti sa o intelegi iti va fi mult mai usor sa retii minte alcele lucruri pentru multa vreme

| rumi36 a răspuns:

În a 7 a profa de romana ne punea sa invatam cate 4 chiar si 6 pagini pentru urmatoarea zii.Iti sugerez sa fragmentezi si sa inveti bucata cu bucata.
Nu stiu cat de eficienta este metoda asta de invatat pentru altcineva dar pe mine m-a ajutat.
Bafta!

| MirceaBadea2 a răspuns:

Sunt mai multe tehnici de invatare rapida si eficienta.
Trebuie sa le citesti si sa vezi care se potrivesc in cazul tau:

https://www.scritub.com/......197105.php

| GigelFranar a răspuns:

Creierul uman poate sa fie atent la ceva anume circa 45 de minute, asa ca iti recomand ca in acel interval sa citesti textul de minim 10 ori, si sa-l scrii pe o foaie dupa!