| BlackRose03 a întrebat:

Am o carte la istorie pentru bac si am zis ca o sa imi fac rezumate ca sa retin mai usor, dar pentru doua pagini din cartea respectiva stau cateva ore bune sa fac rezumat. Ar trebui sa incerc sa invat direct din cartea respectiva fara sinteze?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum e mai bine pentru tine. Cand faci rezumat esti deja la stadiul in care iti formulezi tu idei despre informatia respectiva. Si pe mine ma ajuta asta mai mult.
Incearca sa eficientizezi procesul. Citeste, pune intrebari sau creeaza tu subiecte (cum ar fi si cele de la exam) si apoi raspunde. Poate ar fi mai usor.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tu ar trebui să faci rezumatul după ce ai studiat bine anumite subiecte din carte, fără să te uiți în carte atunci când faci rezumatul. După aceea compari ceea ce ai în rezumat, cu ceea ce e acolo și vezi dacă ai omis ceva important. Dacă da, atunci refaci rezumatul pentru a te perfecționa. Eu obișnuiam să fac asta în mintea mea, fără să scriu, că nu îmi plăcea să îmi ocup atâta timp (asta pentru olimpiadă, nu pentru bac). Însă e mult mai bine să scrii, deși consumă mult timp.

| Hammurabi a răspuns:

Stai liniștită că în momentul în care faci rezumate și sinteze, automat și înveți.
Și e un mod de învățare mult mai eficient când scrii, decât când doar citești din carte.