| GulDan a întrebat:

Cum sa invat si eu cat mai bine unde se afla orasele pe continente si in ce tara?
Dati-mi si mie sfaturi cat mai bune sa le invat.
Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Lucreaza pentru inceput cu harta in fata si cu un caiet de insemnari. Urmareste pe net imagini semnificative din orasele respective.Inventeaza jocuri geografice asemenea jocului de carti.Fa un concurs cu colegii tai.

| corolav a răspuns:

Cea mai bună formulă de a învăța orașele, țările și continentele este de a te jucă căutîndu-le pe hartă. Sau pe hărțile dintr-un Atlas.
Cînd eu eram în clasa a V-a, aproape toate puzele dintre ore le petreceam în fața unui planiglob și a unei hărți a României, care erau atîrnate pe un perete în clasă.

| Doxi a răspuns:

Incearca sa asociezi orasele cu ceva cunoscut de la ele...paris-turnu eiffel
Londra-big ben
new york-statuia libertati
Nurnberg-celebrul targul de Craciun(Germania)Berlin-zidul Berlinului daram, at 1989
Los Angels-Hollywood
Vatican-papa
etc.
si plansandu-le imaginar pe harta

| Vidinaru_Andreea_1994 a răspuns:

Cu o harta in fata, e cel mai ok!