| DeeaSakura a întrebat:

Cum vi sau parut subiectele de la examenul la Limaba si Literatura Romana? happy

14 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Mulţi îşi dau cu părerea, dar niciunul nu recunoaşte că era subiectivă.
Eu am făcut baremul înainte să apară la minister şi l-am făcut la fel.
Nici nu m-am gândit că este predicativă.Cum să greşească ei? au corectat mai mulţi profesori.Degeaba faceţi "mahala"!
Toţi profesorii de aici, inclusiv colegii mei(sunt la Facultatea de Litere Iaşi)au susţinut că porpoziţia subordonată din respectiva frază este subiectivă.
Lăsaţi-vă!
Cât despre dificultate, a fost medie.
Aţi face mai bine să învăţaţi la matematică! Dacă nu mă ascultaţi, mâine aveţi de completat multe petiţii.
Succes!

| dnddorm a răspuns (pentru misterioaѕa):

Intoarce fraza si ia Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza, faci contragerea si iese predicativa: dupa topica subiectiva dupa logica predicativA

| misterioaѕa a răspuns (pentru dnddorm):

Dacă faci contragerea aşa cum trebuie(fără întorsături), iese:"Jena mea este dificultatea răsfoirii".
E subiectivă!

| misterioaѕa a răspuns (pentru dnddorm):

Şi da, ai dreptate aici:"dupa topica subiectiva dupa logica predicativA "

| robbyy a răspuns:

Deci pana la urma ce era : subiectiva sau predicativa? ...eu am pus SBbig grin

| DeeaSakura explică:

Si mie mi s-a parut destul de usor ma asteptam sa fie mai greu, si la sub II exercitiul 3 este buna si propozitia predicativa si cea subiectiva asa am auzit.

| Ţăpeşu a răspuns:

Bag **** în ea de subiectivă. Fără ălea 6 puncte iau 8.5 sau mai puţin.

| AstaMik2 a răspuns:

Usot,tie?

| magdaliciii a răspuns:

Buna.ma asteptam sa ne dea si specii literare.a fost destul de usor.dar am gresit 8p(80 de sutimi)

| dnddorm a răspuns:

Pe baremu de pe edu era doar subiectiva, de unde stiti voi astea?

| SasukeUchika a răspuns:

Era predicativa, eu am pus sb si am gresit asta e se mai intampla, a fost singuru ex la care am gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| SasukeUchika a răspuns:

Da asa este pe barem apare sub da cred ca era pr.

| AliceArisu a răspuns:

Destul de usoare, insa acea neintelegere de la punctul trei(predicativa sau subiectiva) ma cam supara.