| Celentano42 a întrebat:

Salut, dacă sunt clasa a 9 a la profil de mate info, având în vedere ca am 5 ore pe săptămână, poațe profesorul sa mi încheie media cu 5 note +teza?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

"Art. 189. -... (4) Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), după caz, trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(5) În cazul curriculumului organizat modular, numărul de note acordate semestrial trebuie să fie corelat cu numărul de ore alocate fiecărui modul în planul de învăţământ, precum şi cu structura modulului - pe componentele teorie/laborator tehnologic/instruire practică, de regulă, o notă la un număr de 25 de ore. Numărul minim de note acordate elevului la un modul este de două.
(6) Elevii aflati în situatie de corigenta vor avea cu cel putin un calificativ/o nota în plus fata de numarul de calificative/note prevazute la alin. (4), ultimul calificativ/ultima nota fiind acordat, de regula, în ultimele doua saptamâni ale semestrului, cu conditia ca acesta sa fie prezent la ore." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Da, evident că se poate.