| TorenT a întrebat:

De ce ai nevoie ca sa intrii la Cambridge, Oxford? Si nu ma refer la documentele de care ai nevoie, ci la cat de bun trebuie sa fii, ce ti se cere sa ai in dosarul de admitere pentru a reusi?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In general media de admitere conteaza doar in proportie de 20, 25%. Asta inseamna sa ai o medie bac+ liceu macar pe la 9, 50. Apoi conteaza rezultatele de la examenul cambridge care trebuie luat NEAPARAT cu A. ( Deci peste 80/100 -unele facultati cer chiar 90 dar din cate stiu cel putin oxford-ul nu are ceritna asta). Apoi tu va trebui sa iti trimiti pe site-ul lor dosarul pentru prima faza. dACA INDEPLINESTI CRITERIILE ASTEA AUTOMAT TE CALIFICI PT FAZA 2. Cu acest dosar si doar atat vei intra de ex la oxford dar la cu plata. Taxele sunt mari, toat costurile insumand taxe scolare+carti+cazare, fara banii de masa si buzunar ajungand pe la 2-3000 de lire sterline pe luna. Daca vrei o bursa va trebui sa trimiti un CV si un resume ( vei avea un template acolo pe site) si cel mai probabil a letter of intention in care va trebui sa argumentezi ( cred in 500 de cuvinte) de ce crezi ca meriti sa faci parte din bursierii de acolo. Toate rezultatele tale spectaculoase vor trebui sa fie trecute atat in ceva cat si in resumehappy. Succes!

| winner8 a răspuns (pentru TheAce):

Theace, ai cumva idee si ce tip de examen Cambridge trebuie? Adica CAE neaparat sau merge si FCE? Multumesc.

| AlexandraFoo a răspuns (pentru winner8):

FCE nu este bun, trebuie CAE cu A sau CPE cu A sau B. Dar poti sa dai si IELTS si alte teste de genul. happy