| anonim_4396 a întrebat:

Deci treaba sta asa... am un 3 un 5 si un 3 in teza la matematica. Ce note ar trebui sa iau ca sa scot media 5? Si din ce ar trebui sa invat pentru ultimul test al semestrului? Profesoara a spus ca ne mai asculta pe cei corigenti. Dar totusi, ce note ar trebui sa iau si di ce ar trebui sa invat?
As vrea seriozitate... vreau sa ma transfer de liceu si nu stiu ce sa fac... sad

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ca sa-ti scoti media la mate in primul rand ar trebui sa stii cum sa aflii ce note ti-ar trebui ca sa-ti scoti media.

| Desireღ a răspuns:

Un 7 şi un 8
Doi de 8
8 şi 9
Sau în cel mai rău caz 2 de 7.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Wow.
Invata tot, incetul cu incetul. Ti-ar trebui niste note de 10, minim 3. Daca vrei o medie mai maricica. Daca te multumesti cu 5 poti lua si 8-uri.

| Voro a răspuns:

Iti mai trebuie un singur 7 ca sa treci, nu 10 si nici 8 cum au mai zis pe aici.
Media se face in felul urmator:
Notele tale, le imparti la cate sunt, inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4.
In cazul tau:
Aduni notele tale (7+5+3) si iti da 15. Imparti la 3 (15:3) care iti da 5.
Inmultesti cu 3 (5x3) si iti da 15.
Aduni teza (15+3) si iti da 18 dupa care imparti la 4 si iti iese media 4, 5.
Nu stiu din ce te poate asculta, asta tine de profesoara ta. Iti recomand sa o intrebi in clasa, e cel mai indicat. Timp mai e, o luna, nu-ti face griji.

| JackBoston a răspuns:

Iti trebuie doi de 9