| Dosto a întrebat:

Buna, am trecut clasa a-7-a si as vrea sa ma transfer la alt liceu(in ciclul gimnazial.) care sunt conditiile? conteaza media generala? (7...() oricum va trebui sa dau test la rom..mate.
La romana pot sa scot acum minim 6 la test (e pe 1 septembrie )si la mate 5, . am sa invat si cred ca reusesc.
Care sunt termeni? (precizez ca unitatea in care doresc sa ma transfer este L. Dimitrie Canemir Iasi)daca stiti si alte licee la care se intra mai usor sa-mi ziceti nu vreau cu profil (doar daca e muzica..canto etc) precizez ca vreau sa fac transferul anul acesta si la anul sa ma mut la cnaob. (programul de la liceul la care sunt e prea aglomerat (in ciclul gimnazial...)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru transfer, in situatia ta, conteaza media de promovare a ultimei clase, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.

| Dosto explică (pentru Ioandelasal):

Pe 1 septembrie trebuie sa dau test la rom+mate cat conteaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dosto):

N-am auzit ca elevi din gimnaziu sa dea teste de diferenta, materiile obligatorii sunt aceleasi pentru toti elevii, nu difera de la o scoala la alta, doar limba straina poate diferi.
Regula este ca daca nu reusesti la examenele de diferente transferul se anuleaza.