| OliverHeldens a întrebat:

Din cauza unei 'chestii' pe care am facut-o cand aveam 6 ani (voiam sa merg la scoala la 6 ani), am ajuns in stadiul in care am 16 ani si sunt a 10-a la cel mai bun liceu din oras la profil de Sn(stiinte ale naturii).M-am gandit ca daca o sa devin doctor, nu o sa-mi trebuieasca chimia(am pierdut o gramada de materie din cauza unei profesoare) si va dati seama ca eu de fapt detest chimia...Dar din cate am observat chimia e importanta pentru medicina, dar eu nu mai am timp sa mai absorb atata materie in 2 ani de zile si ma gandeam sa ma reprofilez deoarece am avut si o discutie pe tema aceasta cu parintii...Ce slujbe se mai bazeaza pe fizica, bio si materiile in general de la SN?
Sunt total dezorientat si ma gandeam sa dau la academie la SRI si ....cam asta e singurul plan de rezerva.
Aveti sfaturi cum pot invata chimia sau macar alte joburi pe care le-as putea urma?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| kyliejenner a răspuns:

Chimia e esentiala in medicina :))

In primul rand gandeste-te la ce ti-ar face tie placere, ce domenii te atrag. de cele mai multe ori, calea pe care ai ales-o la sfarsitul clasei a 8-a nu e cea pe care o doresti cu adevarat sau cea pe care o continui dupa 12 clase

"Ce slujbe se mai bazeaza pe fizica, bio si materiile in general de la SN? "

am gasit o lista cu joburi ce necesita fizica: Acoustics
Aeronautical Engineer
Agricultural Engineer
Air Traffic Controller
Airline Pilot
Archaeologist
Architect
Astronomer
Audio Engineer
Broadcasting
Cartographer
Chartered Surveyor
Civil Engineer
Climatologist
Clinical Scientist
Computing
Designer
Doctor
Electrical Engineer
Energy
Engineering
Environment
Environmental Scientist
Forensic Scientist
Gas Engineer
Geologist
Health Services
Journalist
Laboratory Technician
Marine Engineering
Mathematician
Mechanical Engineer
Medical Physicist
Meteorologist
Naval Architect
Naval Career
Nuclear Scientist
Oceanographer
Operational Research
Patent Agent
Patent Examiner
Pharmacist
Radiation Protection
Radiographer
Scientific Officer (Government)
Space and Remote Sensing
Teacher
Transport
Water Management

biologie :
http://www.macroevolution.net/careers-in-biology.html

Chimia o poti invata cu multa munca si meditatii. Incearc-o, dar daca nu te pasioneaza, las-o

| OliverHeldens explică (pentru kyliejenner):

Ok mersi, m-am orientat putin, acum sa vad cu parintii ce mai negociez laughing

1 răspuns: