| 8ball a întrebat:

Salut din nou big grin...Sunt in clasa a 10-a si trebuie sa stiu sa vorbesc fluent limba franceza... dar eu nu prea le am cu limba asta... ce sfat imi dati sa invat cat de cat limba aceasta cat mai repede, fara pregatiri? Vreau un sfat...va rog big grin

10 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Salut! Eu sunt in clasa a 12-a la un liceu bilingv francez(fac 5 ore de franceza, 1 ora de Tehnici de Comunicare si 1 ora Civilizatie Franceza/Civilizatia Frantei) si pot sa iti spun ca e destul de greu cu limba franceza, in primul rand va trebui sa te apuci serios de invatat pe gramatica. E cam "ciudata", are multe chestii dificile, este ceva mai dificila ca si gramatica limbii romane, dar trebuie sa faci ceva. :)
Fa-ti niste fise de gramatica la franceza, tot ce stii, cauta din carte daca ai fise, copiaza-le si fa exercitii cu ele. Uita-te pe www.tv5.org sau uita-te la M6/TV5. Eu prefer M6 pentru ca are programe mai apropriate de varsta noastra si sunt mai faine(gen.Pro TV/Antena1). Daca nu ai documente/fise de gramatica incearca sa cauti aici: http://www.mediafire.com/? zmtjj2memon si descarci cartea cu gramatica limbii franceze. Daca vrei sa iti fie mai usor la verbe, cumpara discheta verbelor - (e ca si o discheta si are toate verbele uzuale la toate modurile si timpurile, e super practica; intreab-o pe profesoara ta de franceza daca stie de asa ceva, librarii sau pe Internet.).
Iti urez mult Succes si sa te pregatesti bine bine la franceza... nu sa faci ca mine. eu acum am de recuperat o gramada.

O zi buna!

Daniel.

| Irina a răspuns:

Sfatul meu, stai departe de dictionar. ca sa te inveti sa gandesti direct in franceza. Altfel o sa te chinui sa gasesti corespondentul fiecarui cuvant din romana. si nu ai sa reusesti de fiecare data sa conturezi sensul pe care ti-l doresti. Orice limba are nuantarile ei.

| Demoiselle a răspuns:

Hey! si eu sunt tot clasa a10a, la bilingv franceza...am 8 ore de franceza pe saptamana(de fapt 5 de franceza propriu`zisa, 1 de Istoria Frantei, 2 de Tic si 1 de Info)... Sfatul meu e sa mergi la cateva ore de meditatii ca sa te pui la punct cu baza... iar apoi cred ca o sa te descurci singur tinand cont de faptul ca franceza nu e atat de dificila...mult succes!

| thehope a răspuns:

Daca nu vrei sa faci pregatire sub nici o forma eu iti sugerez sa iti iei plansa cu timpurile verbelor, si ce mai e legat de gramatica limbii franceze, sau sa iti faci tu singur fise cu substantivul, pronumele, verbele si toate timpurile...tot ce inseamna limba franceza...eu asa mi-am facut in cl. a 12-a si crede-ma am luat la bac 9, 35... te va ajuta foarte mult... apoi ia dictionarul in mana si da-ti singur exercitii...formuleaza propozitii si tradu-le... dar nu mecanic...ci invata in acelasi timp de ce trebuie folosit intr-un fel si nu in altul...nu uita de concordanta care e cea mai importanta si cum ti s-a mai spus citeste lectiile, daca se poate cu voce tare, daca nu cum poti tu...si incearca sa citesti si carti in limba franceza, mai intai de astea mai usoare... apoi treci la ceva mai greut.Eu iti recomand sa ii ceri profesoarei daca are "Pere Goriot" sau sa o iei tu de la biblioteca, si chiar daca ti se pare greu, citeste...si sa ai pixul, foaia de hartie si eventual dictionarul alaturi! Mult succes.

| Artemiss a răspuns:

Pai ia cartea de franceza si pune si citeste lectiile cu voce tare... i-ati o lectie pe zi si scoate cuvintele, tradu, si citeste de mai multe ori...cred ca ti-a explicat la scoala cum se pronunta... pune mana pe un creion si scrie deasupra cuvintelor asa cum se pronunta, taie terminatiile etc...
Si tot pentru a invata poti sa te uiti la filme, in franceza... dar la inceput cu subtitrare...si sa fii atent la ce zic aia... oricum e cam greu...fiindca in filme vorbesc repede aiatongue
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dami id tau si e invat iop:*:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fa sh u ca mine
saruta o frantuzoaica sh apoi fara sa vrei o inveti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai date dracu pune mana pe cartea de fraceza in invata

| bytha a răspuns:

Nu ai cum sa o inveti foarte repede. Eu una am invatat multa franceza din rap frantuzesc (sunt si eu intr-a 10 a la bilingv fr). Ar trebuie sa o iei de la zero, deci, cu verbul toate timpurile, dupa pronume, si nah.cat mai multe cuvinte, cat mai mult citit in limba franceza ca sa te obisnuiesti. Cred ca ai putea sa ai cat mai mult contact cu limba ( melodii, filme ). Eu una am invatat multa franceza din rap frantuzesc (sunt si eu intr-a 10 a la bilingv fr).
Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.
Bafta.